Yatak Odası Mobilyası Seçimi

Yatak Odası Mobilyası Seçimi

Yatak odası mobilyası seçimi, rahat ve huzurlu bir uyku uyuyabilmemiz bakımından oldukça önemlidir. Yatak odası için seçilen mobilyalar konusunda çoğunlukla bayanların tercihi ön plandadır. Fakat bayanlar bu eşyaların sadece görünüşüne aldanıp, yanlış tercihde bulundukları zaman durum pek de iç açıcı olmayabilir. Beğenerek aldığınız eşyaların daha onları yeterince kullanamadan iş göremez hale gelmesi kötü bir durumdur. Günümüz şartlarında çoğu aile çok sık eşya yenileyecek imkana sahip olmadığı için eşya seçiminde daha dikkatli davranmamız gerekir. Yatak odası mobilyaları; gardırop, karyola ve yatak, şifonyer ve komidin gibi eşyalardan oluşmaktadır. Yeni ev kuracaksanız veya yatak odası takımınızı yenilemeyi düşünüyorsanız bu yazımız size eşya seçimi konusunda biraz yardımcı olabilir.

Yatak Odası Mobilyası Seçimi

Yatak odası için mobilya seçerken ilk dikkat etmemiz gereken nokta bu mobilyaların şık görünümü değil, kaliteli malzemeden üretilmiş olmalarıdır. Yatak odası mobilyası alacağımız zaman karşımıza; sunta, ahşap ve mdf malzemelerinden üretilmiş eşyalar çıkar. Bunların her birinin kalitesine göre fiyatları da farklıdır. Çok güzel görünen bir gardırobun, onun kadar şık olmayan bir başka gardıroptan daha ucuz olduğunu görünce çoğumuz hesaplı bir alış veriş olacağını düşünerek hemen alırız. Oysa ki o dolabı almadan önce hangi malzemeden imal edildiğini sorsak belkide onu değil de şık olmayan diğer mobilyayı alacağız. Suntadan üretilmiş mobilyalar ahşap ve mdf’ye göre daha ucuzdur fakat sunta mobilyalar uzun süre kullanılacak kadar dayanıklı değillerdir. Mobilyada en kaliteli ve dayanıklı malzeme ahşap olmakla birlikte onlarda fiyat bakımından her bütçeye uymayabilir. Bu durumda yapılacak en doğru davranış, tercihimizi mdf ile üretilmiş mobilyalardan yana kullanmak olacaktır. Mdf’den imal edilen eşyaların kalitesi normal bir standartta olmaktadır.

 Yatak odası için mobilya seçerken alacağınız eşyanın odanızın şekli ve boyutuna uygun olmasına da dikkat etmelisiniz. Eğer yatak odanız küçük ise eşyalarınızın boyutu da biraz küçük olmalı ve bazı mobilyaları almamalısınız. Küçük yatak odasında çok fazla eşya olması, odayı olduğundan daha küçük ve kasvetli gösterecektir. Böyle bir durumda rahat ve kaliteli bir uyku uyumak mümkün olmayacağı için bu hususta dikkatli olmalısınız.

Yatak odasında kullanmak için seçtiğiniz eşyaların emniyetli bir şekilde kullanılabileceğinden de emin olmalısınız. Ayrıca bu eşyaların fonksiyonel görevlerini yerine getirmeleri de çok önemlidir.

Yatak odası mobilya seçimi konusunda alacağınız eşyaların kalitesini fiyatları ile ölçmeyin. Bazı mobilyalar kaliteli fakat gerçek değerinden biraz daha ucuza olabilir. Yine aynı şekilde kaliteli malzemeden üretilmemiş bir mobilya da fiyatıyla ve değişik tasarımıyla sizi yanılgıya düşürebilir. Yatak odasında kullanılan mobilyalar yatak odası dekorasyonu açısından da önemlidir. Bu nedenle eşyalarınızı seçerken bu ayrıntıyıda göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir