Bamya Nasıl Kurutulur?

Bamya Nasıl Kurutulur

Bamya nasıl kurutulur? sorusunun cevabını öğrenerek siz de evde kurutulmuş bamya hazırlayabilirsiniz. Yazın severek tükettiğimiz patlıcan, biber, kabak, taze fasulye ve bamya gibi sebzeleri her ne kadar kış aylarında da bulmak mümkün olsa da bunlar mevsiminde yetişmediği ve pahalı olduğu için fazla rağbet görmez. Konserve gıdalar da tazesi ile aynı tadı vermediği ve katkı maddesi içerdiği için en iyisi yazdan kışın tüketmek için kuru gıda hazırlamaktır. Eskilerin sıkça yaptığı bu uygulama sağlıklı bir yöntem olduğu için organik gıda tüketmek isteyenler hala evde sebze kurutmaktadır. Bu yazımızda bamya kurutmak hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bamya Nasıl Kurutulur?

Bamya kurutmak için uygulanan iki pratik yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki açık havada diğer ise fırında kurutmaktır. Bu işi daha önceden yapmayanlar için fırında bamya kurutmak biraz zor olduğu için en iyisi açık havada kurutma yöntemini tercih etmektir. Bamya seviyorsanız ağustos ayında tazeyken alacağınız bu sebzeyi evinizin bahçesinde ya da balkonda kolay bir şekilde kurutabilirsiniz. Bu konuda vereceğimiz püf noktalarını dikkatli bir şekilde uygularsanız herhangi bir sorun yaşamadan bamyayı kurutmanız mümkün.

Gerekli Malzemeler

 • İhtiyacınız kadar bamya
 • Bıçak
 • Yorgan iğnesi
 • Yorgan ipi

Evde bamya kurutmak için herhangi bir ilaç ya da başka bir şey gerekmemektedir. Sebze açık havada doğal bir şekilde kuruyacağı için daha sağlıklı ve lezzetli olmaktadır.

Bamya Kurutma

Öncelikle bamyaları suyun altında yıkayın ve bunları bir süzgece alarak suyunu süzmesi için biraz bekletin. Daha sonra bamyaların sap kısmını bıçak yardımı ile koni şeklinde kesin. Bu ön hazırlık aşamasının ardından hepsini iğne yardımı ile ipe geçirin. Bamyaları geçirdiğiniz ipi gölge ve hafif rüzgar alan bir yere asın. Sonrasında arada bir çürüyen bamya olup olmadığını kontrol edin. Bu şekilde bamyalar kıtır kıtır kuruyana kadar beklettikten sonra işlem tamamdır. Havanın sıcaklığına göre bamya 7 ile 10 gün arasında kuruyacaktır.

Bamya Kurutmanın Püf Noktaları

Bamya kurutmanın püf noktaları hakkında bilgi sahibi olarak bu sebzeyi evde kolay bir şekilde kurutabilirsiniz. Uygulama her ne kadar kolay olsa da kurutma işlemi ve sonrasında yapılan bazı yanlışlar bamyaların ziyan olmasına ve emeğinizin boşa gitmesine neden olabilir.

 • Kurutmak için alacağınız bamyaların taze olması çok önemlidir. Pörsümüş ya da ezik bamyalar bir sür sonra çürüyeceği için sağlam olanlara da zarar verebilir.
 • Bulunduğunuz yerin iklimi çok nemli ise bamya kurutmanız mümkün olmayacaktır.
 • Bamyaları ipe geçirirken aralarında biraz boşluk bırakın. Bu şekilde hepsi aynı anda kuruyacaktır.
 • Kurutmalık bamya alacağınız zaman bunların hepsinin aynı boyutta olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde kimi bamya kururken kimisi hale yaş kalabilir.
 • Bamyaları kurumaya bıraktığınızda arada bir kontrol etmelisiniz. Eğer arada çürüyenler varsa bunları atmalısınız. Aksi taktirde çürüyen bamya diğerler sağlamlarında çürümesine neden olabilir.
 • Bamya kurutma işlemi süresinde yağmur yağması halinde bunu içeri alıp, yağmur dindikten sonra tekrar yerine asmalısınız.
 • Bahçeli bir evde oturuyorsanız bamyayı temiz bir bez üzerine yayarak da kurutabilirsiniz. Bu yöntemi tercih ederseniz bamyaları üst üste gelmeyecek şekilde güzelce yayarak hepsinin aynı zamanda kurumasına dikkat etmelisiniz.
 • Kurutmak istediğiniz bamyaları doğrudan güneş altına koymayın. Sebzeler gölgede ve hafif rüzgar alan ortamda daha kısa sürede kurur.
 • Kurutulmuş bamyayı tüketeceğiniz zaman bunları haşlayıp yumuşattıktan sonra kullanabilirsiniz.

Kurutulmuş Bamya Nasıl Saklanır?

Evde bamya kurutmak kadar bunu sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek de önemlidir. Kurutulmuş bamyaları bez bir torbaya koyarak nemden ve sıcaktan uzak bir ortamda saklayabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa kuru bamyaları 1 diş kabuklu sarımsak ve 1 çay kaşığı karbonat koyduğunuz bir poşete alın. Bu şekilde bozulmadan ve böceklenmeden kışa kadar güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Kışlık kuru gıda hazırlıklarına başladıysanız daha önceden paylaştığımız, dolmalık kabak nasıl kurutulur? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir