Mısır Nasıl Haşlanır

Mısır nasıl haşlanır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de mısırı evde haşlayarak sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz. Haşlanmış mısır özellikle çocukların çok sevdiği bir atıştırmalıktır. Sadesinin yanı sıra çeşitli baharatlarla lezzetlendirilen haşlanmış mısır çeşitleri de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra haşlanmış mısır salata ve pilav yapımında da kullanılmaktadır. Evde mısır haşlamak biraz uzun zaman alsa da bunun lezzetini bizzat test ettikten sonra çektiğiniz zahmete değdiğini düşünebilirsiniz.

Mısır Nasıl Haşlanır?

Günümüzde çoğu kişi evde mısır haşlamakla uğraşmamak için bunu dışarıdan almaktadır. Dışarıda satılan haşlanmış mısırların hijyeninden emin olamayız. Bu nedenle en iyisi mısırı evde haşlamak. Pilav ve salata yapımında da hazır haşlanmış mısır yerine evde kendi haşladığınız mısırı kullanarak yapacağınız yemek ve salatalara ayrı bir lezzet katabilirsiniz. Mısır tencerede suyun içinde kaynatılarak haşlanmaktadır. Sert bir gıda olması nedeni ile haşlanması biraz uzun sürmektedir. Bu süreyi kısaltmak için mısırı tencere yerine düdüklüde haşlayabilirsiniz. Bu sayede 1 saat içinde haşlanmış mısır hazır olacaktır.

Evde mısır haşlamak isterseniz mısır haşlamanın püf noktaları hakkında bazı bilgilere ihtiyacınız olabilir. Haşlama yapmak için alacağınız mısırın taze olması gerekmektedir. Taze mısır hem daha çabuk haşlanır hem de daha lezzetli olur. Mısırın taze olup olmadığını anlamız için dokunmanız yeterlidir. Taze mısır yumuşak olacağı için bu detaydan mısırın taze olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Çoğu kişi haşlanmış mısırı tuzlu sevdiği için bunu haşlarken suyuna tuz atmaktadır. Bu şekilde mısırın haşlanma süresi uzayacağı için tuzu haşlarken değil mısırı haşladıktan sonra yerken ekmenizi tavsiye ediyoruz. Bu püf noktalarını uygularsanız mısırı yumuşacık ve lezzetli bir şekilde haşlamanız mümkün.

Gerekli Malzemeler

  • Mısır
  • Su
  • Tencere
  • Yarım çay kaşığı toz şeker

Mısır haşlayacağınız zaman bunun suyuna tuz atmayın. Kaynama esnasında suyun içine atılan tuz nedeni ile mısır daha geç haşlanır. Mısırın daha lezzeti ve yumuşak olması için haşlama suyunun içine toz şeker ilave edebilirsiniz. Tuzlu mısır seviyorsanız bunu yerken üzerine tuz ekebilirsiniz.

Haşlanmış Mısır Yapımı

İlk olarak haşlayacağınız mısırların yapraklarını çıkarın ve bunları haşlarken kullanmak için bir kenara ayırın. Eğer mısırlar düdüklü tencereye sığmayacak kadar büyük ise bunları bıçak yardımı ile ikiye kesebilirsiniz. Bu ön hazırlık aşamasını ardından mısırları düdüklü tencerenin içine alın ve aralara da mısır yaprakları yerleştirin. Sonrasında düdüklü tencerenin içine mısırların üzerini geçecek kadar su ilave edin. Düdüklü tencerenin kapağını kapatın ve 1 saat kaynatın.

Sürenin sonunda evde haşlanmış mısır yapımı tamamlanmış oluyor. Ocağın altını kapattıktan sonra mısırların biraz ılımasını bekleyin. Daha sonra bunları bütün olarak ya da tanelere ayırarak istediğiniz şekilde servis yapabilirsiniz. İsterseniz haşlanmış mısırı tanelere ayırıp bunu bir kaseye aldıktan sonra içine biraz sıvı yağ, tuz ve damak tadınıza uygun baharatlar katarak farklı lezzetler de elde edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir