Bakliyatların Böceklenmesi Nasıl Önlenir?

Bakliyatların Böceklenmesi Nasıl Önlenir

Bakliyatların  böceklenmesi nasıl önlenir? sorusunun cevabını öğrenerek bu gıdaları mutfağınızda daha güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Pirinç, nohut, kuru fasulye ve mercimek gibi bakliyatlar her evin mutfağında bulunur. Bu kuru gıdaları genelde tek seferde bitiremeyiz ve kalanını bir dahaki sefere kullanmak için saklarız. Ne yazık ki bu aşamada yapılan yanlışlar nedeni ile bazen bakliyatlar böceklenerek kullanılamaz hale gelebilir. Alacağınız bazı basit önlemler ile bu israfın önüne geçmeniz mümkün. Bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgiler bakliyatları güvenli bir şekilde muhafaza etmenize yardımcı olabilir.

Bakliyatların Böceklenmesi Nasıl Önlenir?

Bakliyatlar son kullanma tarihleri geçtiği zaman ya da yanlış saklama koşulları nedeni ile böceklenebilir. Bu nedenle bakliyat alırken bunların son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin. Eğer çok sık bu bakliyatı tüketmiyorsanız evde bekleyeceği süreyi de göz önünde tutarak, son kullanma tarihi yaklaşmış olan gıdaları almayın. Alacağınız bakliyatın paketinde delik olmamasına dikkat edin. Bakliyat paketinin içinde unlanmış bir görünüm varsa bunlardan da uzak durmanız gerekiyor. Aldığınız bakliyatı serin ve nemsiz bir ortamda muhafaza etmeniz de böceklenmeyi önlemek açısından oldukça önemlidir. Kuru gıdaları güvenli bir şekilde saklamak için yapmanız gerekenleri aşağıda paylaşıyoruz.

Bakliyatları Muhafaza Ederken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Bakliyatların böceklenmemesi için, bakliyatlar nasıl saklanır? sorusunun cevabını bilmek gerekir. Bakliyatlar için en emniyetli yer serin ve kuru ortamlardır.
  • Aldığınız bakliyatı paketinde bekletmek yerine bunu ağzı kapalı cam bir kavanozun içine boşaltmalısınız.
  • Bakliyatı aldıktan sonra kavanoza boşaltmadan önce kontrol edin. Eğer içinde çürükler varsa sağlam olanlarında çürümemesi için bunları ayıklayın.
  • Bakliyat sağlam olsa bile mutfakta sürekli yemek piştiği için buhardan etkilenebilir. Tuz nemi çekme özelliğine sahip olduğu için bakliyatları koyduğunuz kavanozun içine biraz tuz koyabilirsiniz.
  • Bakliyat koyacağınız cam kavanozun içine kuru bir defne yaprağı koyarsanız alacağınız bu önlem gıdanın böceklenmesini önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Bakliyatlar uzun süredir bekletiliyorsa bunları arada bir çıkarıp havalandırın. Bu arada böceklenme olup olmadığını da kontrol ettikten sonra bunları tekrar bakliyat kavanozuna koyabilirsiniz.
  • Kavanozda bulunan bakliyat bittikten sonra içine yenisini koymadan önce kabı güzelce yıkayıp kurutun. Daha sonra içine bakliyatları boşaltın. Aksi halde önceden kavanozda kalan kalıntılar nedeni ile bakliyat kısa bir süre sonra böceklenebilir.

Bu yazımızda sizlerle bakliyat saklamanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Açıkta ya da paket olarak aldığınız bakliyatları böcelenmeden saklamak için bu pratik bilgileri uygulayabilirsiniz. Bu tür konular ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız, tuzun nemlenmesi nasıl önlenir yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir