Kiraz Maskesi

Kiraz maskesi cilt üzerinde harika etkiler oluşturan bir doğal bakım formülüdür. Evde doğal bakım uygulayan bayanların güzellik reçetesinde yer alan bu maskenin yapımı ve uygulaması oldukça kolaydır. Düzenli olarak uygulayacağınız kiraz maskesi ile daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. Siz de cildinizde kiraz maskesinin canlandırıcı ve gençleştirici etkisini hissetmek isterseniz bu yazımızda vereceğimiz kiraz maskesi tarifleri işinize yarayabilir.

Kiraz Maskesi

Evde kiraz maskesi yapmak için kirazın kendisi kullanıldığı gibi bazı tariflerde suyu kullanılmaktadır. 5-6 tane kirazı ezip püre haline getirdikten sonra bunu cildinize sürüp, 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu maske sayesinde cildiniz daha canlı ve parlak görünecektir. Cildinizin ihtiyacına göre kiraza ek olarak kullanacağınız bazı malzemeler sayesinde bazı cilt sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz. Kiraz maskesi tariflerini paylaşmadan önce kiraz maskesinin cilde faydaları konusuna biraz açıklık getirelim.

 • Antioksidan deposu olan kiraz cildin gözeneklerini açar.
 • Peeling özelliği ile cildi bakteri, mikrop ve ölü hücrelerden arındırır.
 • Ciltteki yaşlılık lekelerini gidermeye yardımcı olur.
 • Cildi derinlemesine temizleyen kiraz maskesi sivilce ve siyah nokta sorununun çözümünde oldukça etkilidir.
 • Cildin yağ ve nem dengesini sağlamaya yardımcı olur.

Kiraz Maskesi Tarifleri

Cildi Derinlemesine Temizleyen Kiraz Maskesi

Ciltte peeling etkisi oluşturan bu maske sayesinde cildiniz derinlemesine temizlenir, ölü hücre ve bakterilerden arınır. Bu maskeyi 15 günde bir uygulayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 5 tane kiraz
 • 1 tatlı kaşığı yulaf ( öğütülmüş )

Yapılışı ve Uygulanışı

İlk olarak kirazları yıkayın ve bunların çekirdeklerini çıkardıktan sonra kirazları ezerek suyunu çıkarın. Daha sonra cam bir kasenin içinde yulaf ve kiraz suyunu güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10 dakika etki etmesi için beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Cildi Nemlendiren Kiraz Maskesi

Kuru bir cilt yapınız varsa cilt nemlendirici kiraz maskesini evde uygulayarak cildinizin ihtiyacı olan nem takviyesini yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 5 tane kiraz
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulanışı

Kirazları yıkayıp çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra bunları rendeleyerek püre haline getirin ve cam bir kasenin içinde zeytinyağı ile karıştırın. Kiraz maskesini yüzünüze uyguladıktan sonra 10 dakika bekletin ve ardından ılık su ile yıkayarak durulayın.

Yağlı Ciltler için Kiraz Maskesi

Gerekli Malzemeler

 • 5 tane kiraz
 • 2 tatlı kaşığı mısır unu
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulanışı

Kirazları güzelce yıkadıktan sonra bunların çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra rendeleyerek püre haline getirin. Kiraz püresi, mısır unu ve balı cam bir kasenin içinde karıştın. Maskeyi yüzünüze sürün ve 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak durulayın.

Sivilceler için Kiraz Maskesi

Evde kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz bu maske antibakteriyel özelliği ile sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olur. 15 günde bir uygulayacağınız bu maske sayesinde sivilce oluşumunu da önlemeniz mümkün.

Gerekli Malzemeler

 • 5 tane kiraz
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı ve Uygulanışı

İlk olarak kirazları yıkayın, çekirdeklerini çıkardıktan sonra ezerek püre haline getirin. Kiraz püresini diğer malzemelerle karıştırarak maskeyi hazırlayın. Bunu cildinize sürdükten sonra 15 dakika etki etmesi için bekleyin ve ardından bol ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Sizlerle bu yazımızda cildinizin durumuna göre uygulayabileceğiniz farklı kiraz maskesi tarifleri paylaştık. Eğer kiraza ya da maskenin yapımında kullanılan malzemelerden birisine alerjiniz varsa bunu uygulamayın.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir