Taze Nane Nasıl Kurutulur
Mutfak,  Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Taze Nane Nasıl Kurutulur?

Taze nane nasıl kurutulur? sorusunun cevabını öğrenerek kuru naneyi dışarıdan almak yerine evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Nane kuru ya da yaş olarak tüketilebilen bir yeşillik çeşididir. Baharat sınıfına dahil olan kuru nane hoş kokusu ile çorbaların ve yemeklerin lezzetini arttırmaktadır. Pazardan ya da manavdan alacağınız taze naneyi evde kurutarak kendi baharatınızı yapabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız konu hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Taze Nane Nasıl Kurutulur?

Evde nane kurutmak için uygulanan farklı yöntemler olsa da en kolay olanı güneşte kurutma yöntemidir. Sebzeleri güneşte kuruttuğunuz gibi taze naneyi de aynı şekilde güneşte kurutmanız mümkün. Bu şekilde nane hiçbir işlem görmeden doğal yollarla kurutulduğu için daha sağlıklı olmaktadır.

Evde kuru nane hazırlamak isterseniz ilk olarak ihtiyacınız kadar taze nane almalısınız. Daha sonra bu naneleri suyun altında güzelce yıkayarak temizlemelisiniz. Yıkadığınız naneleri bir süre süzgeçte bekleterek suyunun süzülmesini sağlayın. Daha sonra bir bıçak yardımı ile nanelerin sapını kesin ve bu arada çürük yapraklar varsa bunları da mutlaka alın. Aksi halde bu çürük olan naneler diğer sağlamların da çürümesine neden olabilir.

Taze naneleri bu şekilde temizledikten sonra bunları temiz bir bezin üzerine aralarında biraz boşluk bırakarak yayın. İsterseniz bunları kağıt havlu yaydığınız bir tepsinin içinde de kurutabilirsiniz. Naneleri doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Bunları gölge ve hafif rüzgar alan bir yerde bekleterek emniyetli bir şekilde kurumalarını sağlayabilirsiniz.

Taze naneler kuruduktan sonra bunlar doğrudan kullanılacağı için kurutma esnasında tozlanmamaları için bunların üzerine ince bir bez örtebilirsiniz. Bu şekilde nanelerin rengi değişip hepsi tıkır tıkır olana kadar bekletin. Naneler kuruduktan sonra bunları elinizle ovalayarak kolay bir şekilde ufalayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kuru nane kullanıma hazırdır. Bunu temiz bir baharat kabına koyarak muhafaza edebilirsiniz. Bu yazımızda nane nasıl kurutulur? diye merak edenler için evde nane kurutmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Siz de organik kuru nane tüketmek isterseniz taze nane alarak bunu anlattığımız şekilde evde kurutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir