Domates Nasıl Kurutulur?

Domates Nasıl Kurutulur

Domates nasıl kurutulur? diye merak ediyorsanız bu konudaki tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Kışlık gıda hazırlıklarından birisi de sebze kurutmaktır. Yaz aylarında taze iken alınan sebzeler kurutularak kışın kullanılmak üzere saklanır. Bu sayede kış mevsiminde de yaz sebzelerini organik olarak tüketme imkanı olur. Kurutulmuş sebzeler sağlıklı olmasının yanı sıra kokusu ve lezzeti yönünden de tercih edilmektedir. Siz de evde domates kurutmak istiyor fakat bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Domates Nasıl Kurutulur?

Domates kurutmak için salçalık domateslerden kullanabilirsiniz. Bunun dışında bir bıçak bir de domatesleri üzerine yerleştirmek için ızgara şeklinde bir aparat gerekmektedir. Domates kuruturken sadece ısıdan faydalanılır bunun dışında başka bir ilaç ya da malzeme kullanmak gerekmez. İlk kez domates kurutacak olanlar için domates kurutmanın püf noktaları hakkındaki bilgileri aşağıda paylaşıyoruz.

Domates Kurutmanın Püf Noktaları

  • Domatesleri kurutmak için en uygun zaman dilimi ağustos ayıdır. Bu ayda domatesler taze ve ucuzdur. Aynı zamanda havada da sıcak olduğu için domatesler kısa sürede kuruyacaktır.
  • Bulunduğunuz bölgede nem oranı yüksek ise sebzenin kururken küflenme ihtimali vardır. Bu nedenle diğer sebzeler gibi domatesin de yoğun nem oranına sahip iklimlerde sağlıklı bir şekilde kurutulması mümkün değildir.
  • Kurutmalık domates olarak salça yapımında kullanılan domatesleri tercih edebilirsiniz.
  • Domatesi fırında ya da güneşin altında kurutabilirsiniz.
  • Kurutmalık olarak ayıracağınız domatesler taze ve eziksiz olmalıdır.
  • Domatesleri kestikten sonra biraz kaya tuzu ekerek, kuruduklarında daha lezzetli olmalarını sağlayabilirsiniz.

Domates Kurutma Yöntemleri

Evde domates kurutmak için uygulayabileceğiniz iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en çok uygulananı güneşte kurutmaktır. Bunun dışında domates ev fırınında da kurutulabilir. Fırında domates kurutmak biraz zor ve zahmetli olabilir. Güneşte domates kurutmak daha kolay olduğu için bu yöntemi uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Fırında Domates Nasıl Kurutulur?

Fırında domates kurutmak için önce bunları güzelce yıkayın ve kuruladıktan sonra bıçak ile ortadan ikiye kesin. Daha sonra bunları fırın tepsisine ya da tel ızgaraya sıralayın. Üzerlerine biraz tuz ekin ve fırının ısısını 90 dereceye ayarlayın. Ortalama 12 saatte domates kurutma işlemi gerçekleşebilir. Domatesleri fırında bekletirken 3 saatte bir kontrol edin ve kabukları içe doğru kıvrılanlar varsa bunları açın. Kuruyan domatesleri fırında bekletmeden almalısınız aksi halde domatesler kararabilir. Fırında kuruyan domatesleri bir kavanozun içine alın ve üzerini geçecek kadar zeytinyağı ilave edin. Domatesleri ızgarada kurutuyorsanız çevirmenize gerek yoktur fakat tepside kurutuyorsanız 3 saatte bir çevirerek her yerinin eşit şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz.

Güneşte Domates Nasıl Kurutulur?

Domatesleri güneşte kurutmak isterseniz önce bunları güzelce yıkayın ve kağıt havlu yardımı ile kurulayın. Daha sonra bir bıçak yardımı ile domatesleri 4-5 parçaya kesin ve üzerlerine tuz ekin. Bu şekilde hazırladığınız domatesleri güneş alan bir yerde, alttan hava alabileceği bir ızgaranın üzerine sıralayın. Domateslerin kuruması hava sıcaklığına göre 7 ile 10 gün arasında değişebilir. Güneşte kuruttuğunuz hava almayacakları şekilde bir poşete koyarak serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Bu konuda risk almamak için kurutulmuş domatesleri bir kavanoza alarak üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyerek muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazımızda fırında domates nasıl kurutulur? ve açık havada domates nasıl kurutulur? sorularının cevabını olabilecek püf noktalarını sizlerle paylaştık. Verdiğimiz  bu pratik bilgileri uygulayarak siz de evde domatesi kolay bir şekilde kurutarak, kışın sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. Bu tür konular ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız, taze nane nasıl kurutulur yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir