Hellim Peyniri Nedir?

Hellim Peyniri Nedir

Hellim peyniri nedir? diye merak ediyorsanız bu sorun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Hellim peyniri; keçi, koyun ya da inek sütü ile yapılan lezzetli bir peynir çeşididir. Bu peynirin en önemli özelliği uzun ömürlü olmasıdır. Özellikle keçi ve koyun sütü ile yapılan hellim peyniri oldukça lezzetlidir. Bu peynir çiğ olarak tüketilebildiği gibi kızartması da çok lezzetli olmalıdır. Bu nedenle tost ve hamburger yapımında ve peynir kızartmasında tercih edilen bir çeşittir.

Hellim Peyniri Nedir?

Kıbrıs’ın meşhur peynir çeşidi olan hellim peyniri sarımsı beyaz bir renge sahiptir. Diğer peynir çeşitlerine oranla daha sert ve sıkı bir yapıya sahiptir. Eskiden zor bulunan bir peynir olmasına rağmen günümüzde mandıralarda ve marketlerde bu peyniri rahatlıkla bulabilirsiniz. Kalsiyum ve protein yönünden zengin olan bu peynir kahvaltılık olarak tüketilmesinin yanı sıra salata ve makarnalara da lezzet katmak için kullanılmaktadır.

Bu peynir ızgarada ya da tavada kızartıldığı zaman dağılmadan piştiği için peynir kızartması sevenler için de oldukça idealdir. Hellim peynirini rendeleyerek makarnalara lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Küp küp keserek kızartılan hellim peyniri ise salatalara çok yakışmaktadır. Peynirli tost ya da hamburger yapımında da bu peyniri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Vereceğiniz özel yemek davetleri için ya da sabah kahvaltısına kanepe yapmak istediğinizde de hellim peyniri kullanmanız mümkün.

Hellim Peyniri Nasıl Saklanır?

Hellim peynirini evde bozulmadan, sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek için hellim peyniri nasıl saklanır? bunu bilmek gerekmektedir. Bu peynirin çeşidine göre dayanıklılık süresi de farklılık göstermektedir. Koyun sütü ile yapılan hellim peynirini 1 sene boyunca saklayabilirsiniz. İnek sütü ile yapılan ise bu kadar uzun ömürlü değildir. Peynirin bozulmaması için serin bir yerde muhafaza edilmesi gerekiyor.

Hellim peynirini kurumadan ve bozulmadan muhafaza etmek için bunu kullanacağınız zaman ambalajını açmalısınız. Eğer hepsini kullanmayacaksanız geri kalanını saklama kabına koymalısınız. Hellim peynirinin kurumaması için bunu kesmeden bütün halinde saklamanız gerekiyor. Peyniri şeffaf folyo ile hava almayacak şekilde sararak, buzdolabının alt rafında muhafaza edebilirsiniz. Eğer hellim peyniri inek sütünden yapılmış ise bunun bozulmaması için derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir