Yenidoğan Bakımı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan Bakımı Nasıl Yapılır

Yenidoğan bakımı nasıl yapılır? sorunun cevabı olabilecek bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. İlk kez anne olan bayanlar gerek bu konudaki bilgi ve deneyim eksikliğinden, gerekse çevrelerinden edindikleri yanlış bilgiler yüzünden bebek bakımında bazı hatalar yaparlar. Bu hatalar en çok bebek emzirme ve uyku düzeni konularında olmaktadır. Biz de bu konu hakkında gerekli araştırmaları yaptık ve yeni doğan bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Bebek Ne Sıklıkla Emzirilmelidir?

Yeni doğan bir bebek ilk bir saat içerisinde anne sütü almalıdır. İlk emzirmede süt gelmeyebilir veya gelen miktar bebeği doyurmaya yetmeyecek gibi görünebilir. Bu durumda birçok anne bebeğinin aç kaldığını düşünerek ona şekerli su veya başka mamalardan vermektedir. Yapılan bu yanlış annenin sütünün artmasını engellediği gibi bebeğin de başka gıdaların tadını aldığı için anneyi emmek istememesine neden olabilir. Anne sütünü emdiği sürece bebeğe biberonla başka bir sıvı verilmesi, bebeğin biberon emmenin kolaylığına alışıp annesini emmeyi reddetmesine neden olabilir. Bu yüzden anneler bu konuda dikkatli olmalıdır. İlk zamanlar sütleri az gelebilir fakat bu sütlerinin az olduğu ve bebeklerinin aç kaldığı anlamına gelmez. Zaten anneler bebeklerini sık sık emzirdiğinde süt salgısı hızlanacak ve gelen süt miktarı da artacaktır.

İlk birkaç gün bebeği sık sık emzirmek sütün çoğalması ve yeni doğan bebeklerin çoğunda oluşan yenidoğan sarılığının çabuk geçmesine yardımcı olur. İlk birkaç günden sonra bebek ortalama olarak 2 saatte bir emzirilmelidir. Anne bu dönemde bebeği sürekli emzirmeye kalkarsa, aradan yeterli süre geçmediği için süt birikmeyecek ve bu durum da bebeğin yeterince beslenememesine neden olacaktır. Bebeğin sürekli emmesinden dolayı göğüs uçlarında yara meydana gelebilir bu durumda da bebek annesini emmek de zorlanabileceği için yeterince doymayabilir. Bu tür olumsuzlukları yaşamamak için bebek 2 saatte bir emzirilmelidir.

Çoğu kişi yeni doğan bebeklerde gaz olmadığını düşünebilir. Oysa ki ilk günlerde sık sık emzirilen bebekler bu esnada hava yutabilirler ve gazları olabilir. Bu nedenle anne bebeği her emzirmesinden sonra dik tutup sırtını hafifçe sıvazlamak suretiyle onun gaz çıkarmasını sağlamalıdır.

Bebek Nasıl Bir Ortamda Uyumalıdır?

Yeni doğan bebekler ilk zamanlar günde 20 saat kadar uyuyabilirler. Bebeğiniz büyüdükçe uyku süresi de kısalmaya başlayacaktır. Bebeğinizi geceleri yanınızda yatırmaya alıştırmayın. Bebeğinizin karnı toksa ve emzirdikten sonra gazını da çıkardıysanız, gece boyunca rahat bir şekilde uyuyacaktır. Bebeğiniz geceleri kendi yatağında uyumalıdır. Bebeğin yattığı odada küçük bir gece lambası kullanabilirsiniz. Gece uykusu bebeklerin büyüyüp gelişmesi için çok önemlidir. Bu nedenle geceleri onun düzenli ve rahat bir şekilde uyumasını sağlayın.

Bebeğinizi yatırmadan önce emzirin, gazını çıkarın ve altının temiz olduğundan da emin olduktan sonra sessiz ve rahat bir ortamda uyumaya bırakın. Gündüzleri bebeğin uyuduğu odanın perdeleri açık olsun ve odayı her gün mutlaka havalandırın. Bebeğinizin uyku düzenini sağlamak için onun büyümesini beklemeyin çünkü büyüdüğünde bu alışkanlığı kazanması kolay olmayabilir. Bu nedenle bırakın geceleri kendi yatağında rahat bir şekilde uyusun. Bebeğinizin geceleri aynı saatlerde uyumasına dikkat edin. Onu sevmek için geç vakitlere kadar uyanık tutmayın yoksa edindiği bu alışkanlık nedeniyle ileride size çok uykusuz geceler geçirtebilir. Onun büyümesi için gece uykusu çok önemli bir yere sahiptir, bunu aklınızdan çıkarmayın.

 Yeni doğan bakımı konusunda en sık yapılan bu iki yanlış bebeğinizin hayatının ilk döneminde anne sütünden mahrum kalması ve düzensiz bir uyku alışkanlığı edinmesine neden olabilir. Bunun için ilk günlerden itibaren bebek emzirme ve uyku düzeni konusunda gerekli özeni göstermeye gayret edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir