Hellim Peyniri Nasıl Pişirilir?

Hellim Peyniri Nasıl Pişirilir

Hellim peyniri nasıl pişirilir? diye merak edenler için yazımızda bu sorunun cevabını paylaşıyoruz. Hellim peyniri Kıbrıs kökenli bir peynir çeşidi olup, sarımsı beyaz renkte ve sık dokuludur. Bu özelliği nedeni ile sadece kahvaltılık olarak değil salata ve makarnalara lezzet vermek için de kullanılır. Peynir kızartmak isteyenlerin de öncelikli tercihleri arasındadır. Daha önceden hellim peyniri pişirmediyseniz bunu nasıl yapacağınızı yazımızın devamında anlatıyoruz. Vereceğimiz lezzet sırlarını uygulayarak siz de kızarmış hellim peynirini sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz.

Hellim Peyniri Nasıl Pişirilir?

Hellim peyniri diğer peynirlerden farklı bir yapıya sahip olduğu için kızartmaya elverişli bir çeşittir. Normal bir peyniri kızartmaya kalktığınızda bu tavada dağılıp eriyecektir fakat hellim peynirinde böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Bu peynir kolayca kızartılabildiği için peynirli tost ve hamburger yapımı için de oldukça idealdir. Bu peynir hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, hellim peyniri nedir? yazımıza da göz atabilirsiniz. Siz de bu peyniri kızartarak harika tadını denemek isterseniz hellim peyniri kızartma yöntemleri bu konuda işinize yarayabilir.

Hellim Peyniri Kızartma Yöntemleri

Hellim peyniri kızartmak için uygulayabileceğiniz iki farklı pişirme yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki tavada kızartma, diğeri de ızgarada kızartmadır. Kendi damak tadınıza göre bu yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz. Hellim peynirini yakmadan ve tam kıvamında kızartabilmek için öncelikle bunu bıçak ile dilimlemeniz gerekiyor. Bu dilimler çok ince ya da kalın olmamalı. Peynir kızartmasının daha lezzetli olması için tereyağı kullanabilirsiniz. Peynir dilimlerini tavada ya da ızgarada çok fazla bekletmemelisiniz. Peynirlerin rengi hafiften değişince bunların diğer tarafını çevirerek, her iki tarafını da kızartmalısınız.

Hellim Peyniri Tavada Nasıl Kızartılır?

Hellim peynirini tavada kızartacaksanız bunun için yanmaz tabanlı bir tava kullanmalısınız. Bu şekilde peynir tavaya yapışmayacağı için diğer tarafını çevirirken de zorlanmazsınız. Hellim peynirini dilimlerken bunların kalınlığının yarım ya da 1 cm olması gerekmektedir. Peyniri çok kalın ya da ince dilimlerseniz hem görünüm hem de lezzet açısından umduğunuz sonucu alamayabilirsiniz. Peynir kızartmasının lezzetli olması için tereyağı kullanabilirsiniz. Peyniri dilimledikten sonra tavaya biraz tereyağı alın. Ocağı orta ayara getirin ve yağ eridikten sonra tavanın içine hellim peynirlerini de alın. Bu şekilde yaklaşık 1 dakika içinde peynir hafif kahverengimsi bir renk almaya başlayacaktır. Bu aşamada peynirin diğer tarafını çevirin ve 1 dakika kadar kızartın. Her iki tarafını da kızarttıktan sonra ocağın altını kapatın ve hellim kızartmasını soğutmadan servis yapın. İsterseniz tavaya hiç yağ koymadan da peyniri kızartabilirsiniz. Bu şekilde peynir kızartmasının biraz kuru olabileceğini unutmamalısınız.

Hellim Peyniri Izgarada Nasıl Kızartılır?

Peynir kızartmasını yağsız olarak tüketmek isterseniz bunu tost makinesinde ızgara olarak da kızartabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken hellim peynirini bıçak ile dilimlemek. Daha sonra hiç yağ kullanmadan peynir dilimlerinin her iki tarafını da hafif kahverengi olana kadar kızartmak. Izgarada kızarttığınız hellim peynirlerini bu şekilde tüketebileceğiniz gibi tost ya da hamburger yapımında da kullanabilirsiniz.

Sabah kahvaltısında ya da gün içinde karnınız acıktığında tavada ya da ızgarada hellim peyniri kızartabilirsiniz. Hellim peyniri harika lezzetini yanı sıra hoş görünümü ile kahvaltı tabağı süslemesinde de kullanılabilir. Salata ve makarnalarda kullanacağınız hellim peynirini ise kızartmadan, çiğ olarak kullanabilirsiniz. Bu yazımızda bahsettiğimiz hellim peyniri kızartmanın püf noktaları sayesinde siz de artık sabah kahvaltısında ağız tadı ile peynir kızartması yiyebilirsiniz. Izgarada kızartacağınız hellim peynirinin yanına biraz da ızgara sebze yaparak sevdiklerinizle birlikte güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir