Hamilelikte Çay İçmek Zararlı Mı?

Hamilelikte Çay İçmek Zaralı Mı

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi de; hamilelikte çay içmek zararlı mı? sorusunun cevabıdır. Çay bizim kültürümüzde ayrı bir yere sahiptir. Sadece kahvaltılarımızda değil gün içinde, akşam yemeklerinden sonra, misafir geldiğinde de sıkça tüketiriz. Çayı çok seven anne adaylarının, bu dönemde çay içip içemeyeceklerini merak ettiklerini düşünerek hamilelikte çay içmek zararlı mı? sorusunun cevabını araştırdık.

Hamilelikte Çay İçmek Zararlı Mı?

Çay kafein içeren bir içecek olması nedeniyle normalde de fazla tüketilmesi sakıncalı olan bir içecektir. Hamileler için zararlı olup olmadığına gelince, aşırı miktarda içilmediği sürece hamile bayanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağı uzmanlar tarafından da belirtilmektedir. Hamile bir bayan için günlük kafein miktarı 200 miligramı aşmamalıdır. Buna dikkat edilerek çay tüketilebilir.

Hamileler Günde Kaç Bardak Çay İçebilir?

Bir bardak siyah çay ortalama olarak 40 miligram kafein içermektedir. Bu hesaptan yola çıkarsak hamile bir bayan günde 5 bardaktan fazla çay içmemelidir. Bayanların çoğunun severek içtiği yeşil çay siyah çaya oranla daha az kafein içerir. Bir bardak yeşil çay yaklaşık 20 miligram kafein değerine sahiptir. Hamile bir bayan günde 10 bardağa kadar yeşil çay içebilir. Bizim burada verdiğimiz bardak ölçüleri çay bardağı olarak hesaplanmıştır. Çayınızı fincanda içiyorsanız, o zaman içmeniz gereken çay miktarı 5 çay fincanı olmamalıdır. Çayı çok seven hamileler 5 bardak çay sınırını koruyamayacaklarını düşünüyorlarsa yeşil çay içmeyi tercih etmeliler.

Hamileler Kahve İçebilir Mi?

Hamile bayanlar için tüketilmesi gereken çay miktarı hakkında verdiğimiz bilgilerden sonra bayanların bir diğer vazgeçilmezi olan kahveye de değinmek istiyoruz. Hamileler kahve içebilir mi? sorusunun cevabını araştırdık ve sonuç hamile bayanların kahve içebileceği yönünde. Tabi ki burada da çayda olduğu gibi kafein söz konusu olduğu için kahve tüketiminin de bir sınırı var.

Hamileler Günde Kaç Fincan Kahve İçebilir?

Kahve dediğimiz zaman hepimizin ilk aklına gelen elbette ki Türk kahvesi oluyor. 1 fincan Türk kahvesi yaklaşık 60 miligram kafein içermektedir. Yani hamile bir bayan günde 3 fincana kadar Türk kahvesi içebilir. Filtre kahve içmek isteyen hamileler günde 1 fincan tüketebilirler. Çünkü 1 fincan filtre kahvenin içerdiği kafein 135 ile 200 miligram arasında değişmektedir. 1 fincan espresso veya cappuccino 100 miligram kafein içerirken, 2 gram nescafe ile hazırlanan kahve de yaklaşık olarak 50 ile 70 miligram arası kafein içermektedir.

 Hamilelikte çay ve kahve tüketimi konusunda, her ikisi de kafein içerdiğinden dolayı mümkün olduğunca az tüketilmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Kafeinin aşırı tüketilmesi hamilelerde düşük, erken doğum vs. risklerin oluşmasına sebebiyet verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir