Kurutulmuş Sebzeler Nasıl Pişirilir?

Kurutulmuş Sebzeler Nasıl Pişirilir

Kurutulmuş sebzeler nasıl pişirilir? sorusunun cevabı bu sebzeleri lezzetli bir şekilde pişirmek açısından oldukça önemlidir. Bildiğiniz gibi kurutulmuş sebzeler sert bir şekildedir. Bunları pişirmeden önce küçük bir ön hazırlık aşaması yapmak gerekmektedir. Aksi halde yapacağınız yemekten beklediğiniz lezzeti alamayabilirsiniz. Böyle bir hayal kırıklığı yaşamamak için yazımıza paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Kurutulmuş Sebzeler Nasıl Pişirilir?

Kurutulmuş sebzeleri pişirmeden önce bunları iplerinden çıkarmak ve çeşmenin altında güzelce yıkamak gerekiyor. Bu şekilde sebzeler kurutulurken üzerlerine yapışan tozlar giderilmiş olur. Daha sonra kuru sebzeleri kaynatarak biraz yumuşattıktan sonra bunları pişirmeye geçebilirsiniz. Bu yazımızda kurutulmuş sebzeleri nasıl pişireceğiniz konusundaki püf noktalarını bulabilirsiniz.

Kurutulmuş Biber Nasıl Kızartılır?

Kurutulmuş biber kızartması yapacaksanız ilk olarak biberleri ipten çıkarın ve bunları çeşmenin altında yıkayın. Daha sonra bir süzgece alarak suyunu süzdürün. Bir tencerede su kaynatın ve suyunu süzen biberleri kaynar suyun içine alın. Kuru biberleri 10 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın ve süzgece alarak suyunu süzün. Buradan sonrasında biberleri suyu gidene kadar kızarttıktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Patlıcan ve kabak kızartması yaparken de aynı ön hazırlık aşaması uygulanmalıdır.

Kurutulmuş Patlıcan Nasıl Pişirilir?

Kurutulmuş patlıcanları pişirmeden önce tıpkı taze patlıcanda olduğu gibi önden acı suyunun çıkması gerekiyor. Bunun için kuru patlıcanlar bir derin bir kasenin içine alın. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ve sıcak su ilave edin. Patlıcanların suyun içinde kalması için üzerlerine bir tabak koyun. Bu şekilde 20 dakika beklettikten sonra çıkan acı suyunu süzün. Sonrasında patlıcanları kaynar su dolu bir tencerede 15 dakika kadar kaynatın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından patlıcan yemeğini yapmaya geçebilirsiniz.

Dolmalık Kuru Biber Nasıl Pişirilir?

Dolmalık kuru biber nasıl pişirilir? sorusunun cevabını öğrendikten sonra sizde evde harika bir kuru dolma yapabilirsiniz. Bu konuda ilk yapmanız gereken biberleri bağlı bulundukları ipten çıkarmak ve çeşmenin altında yıkamaktır. Daha sonra bunun suyunu süzdürün ve kaynar su dolu bir tencereye alarak 15 dakika kadar kaynatın. Kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın ve tenceredeki su biraz ılıyıncaya kadar bekleyin. Daha sonra haşlanmış dolmalık biberlerin suyunu süzün ve dolmayı yapmaya başlayın. Dolmalık kuru patlıcan ve kabak da aynı şekilde haşlandıktan sonra içleri doldurularak pişirilmektedir.

Kurutulmuş Fasulye Nasıl Pişirilir?

Kurutulmuş fasulye nasıl pişirilir? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını da hemen verelim. Kurutulmuş fasulyeleri önce ipinden çıkarın. Bunları yıkayıp suyunu süzdürdükten sonra kaynar suyun içine alın ve 15 dakika kadar kaynatarak haşlayın. Haşlanan fasulyenin suyunu süzdükten sonra bunları kavurabilir ya da sulu yemeğini yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir