Taze Fasulye Nasıl Kurutulur?

Taze Fasulye Nasıl Kurutur

Taze fasulye nasıl kurutulur? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını bulabilirsiniz. Organik gıda tüketmeye özen gösterenler kışlık gıda hazırlığını da evde kendileri yapmaktalar. Bu hazırlıklardan birisi de sebze kurutmaktır. Patlıcan, biber, domates, kabak, taze fasulye ve bamya gibi sebzeler yaz aylarında evde kurutulabilmektedir. Eğer çok nemli bir iklimde yaşamıyorsanız siz de sebzeleri yazdan kurutarak kışın sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. Bu yazımızda taze fasulye kurutmanın püf noktaları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Taze Fasulye Nasıl Kurutulur?

Daha önceden evde taze fasulye kurutmamış olanlar bunun nasıl yapılacağını merak edebilirler. Bu nedenle taze fasulye kurutmanın püf noktaları hakkında bilgi vermekte fayda var. Taze fasulye kurutmak için en uygun zaman dilimi ağustos ayıdır. Bu ayda hem sebzeler daha ucuz ve taze olmakta hem de hava sıcak olduğu için bunların kuruma süresi daha kısa olmaktadır. Kurutmalık olarak seçeceğiniz fasulyeler taze ve diri olmalıdır. Fasulye alırken bunu kırarak taze olup olmadığını anlamanız mümkün. Eğer fasulye kolay bir şekilde esnemeden kırılıyorsa tazedir. Ezik ya da çürük fasulyeler diğerlerinin de çürümesine neden olabileceği için bu konuda da dikkatli olmak gerekmektedir.

Taze fasulyeler tıkır tıkır olana kadar bunları açık havada bekletmelisiniz. Yalnız bunları doğrudan güneşin altında değil gölge ve hafif rüzgar alan bir yerde bekletmeniz gerekiyor. Sebzeler doğrudan güneşe maruz kalırsa renkleri kararabilir hatta çürüyebilirler. Fasulyeleri kuruturken arada bir bunları kontrol etmeli ve arada çürüyenler varsa atmalısınız. Bu saydığımız püf noktalarına dikkat ederseniz taze fasulyeleri güvenli bir şekilde kurutmanız mümkün.

Şimdi gelelim asıl konumuz olan taze fasulyeyi kurutma aşamasına. İlk olarak fasulyelerin sap kısmını bıçak ile kesin. Daha sonra bunları iki ya da üçe bölün. Çeşmenin altında güzelce yıkadığınız taze fasulyeleri suyunu süzmesi için bir süzgeçte bekletin. Bu ön hazırlık aşamasından sonra fasulyeler kurutulmaya hazırdır. Taze fasulyeleri temiz bir bezin üzerine yayarak kurutabilirsiniz fakat herkesin böyle geniş bir alanı olmayabilir. En iyisi ipe sıralamak olacaktır. Bir yorgan iğnesi yardımı ile fasulyeleri ipe aralarında biraz boşluk bırakarak sıralayın. Daha sonra bu ipi çamaşır ipine tutturun ya da yüksek bir yere asın. Bunu yaparken sebzelerin güneşte değil gölge ve hafif rüzgarlı bir yerde kurutulması gerektiğini de unutmayın.

Sebze kurutma işlemi havanın sıcaklığına göre 5 ile 14 gün sürebilir. Fasulyelerin hepsi tıkır tıkır kuruduğunda bunları bulunduğu yerden alın. İşin bundan sonrasında ise kurutulmuş fasulyeleri güvenli bir şekilde kışa kadar saklamak gerekiyor. Bunun için kuru sebzeleri ipinden çıkarmadan bez bir torbaya koyarak bunları serin ve rutubetsiz bir ortamda saklayabilirsiniz. Eğer mutfağınız bu iş için uygun değilse kurutulmuş fasulyeleri buzdolabı poşetine koyun. Poşetin içine 1 diş kabuklu sarımsak ve 1 çay kaşığı karbonat koyarak poşeti buzdolabına kaldırın. Bu şekilde kuru sebzeleri kışın kullanıncaya kadar güvenli bir şekilde saklamanız mümkün. Siz de evde taze fasulye kurutmak istiyorsanız bu yazımızda verdiğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir