Kızartmalık Kabak Nasıl Kurutulur

Kızartmalık kabak nasıl kurutulur? sorusunun cevabını ve bu konuda uygulayabileceğiniz pratik bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Kurutulmuş sebzeler sağlıklı olmalarının yanı sıra farklı kokusu ve tadı nedeni ile de çok sevilmektedir. Günümüzde pek çok kişi yapacağı yemeklerde kullanmak için dışarıdan kurutulmuş sebze almaktadır. Bu şekilde satılan organik kuru gıdalar biraz pahalı olmaktadır. Siz de kurutulmuş sebze yemeklerini seviyorsanız yaz aylarında evde kış için kuru sebze hazırlayabilirsiniz. Bulunduğunuz bölge eğer çok nemli bir iklime sahip değil ise balkon ya da terasta bile sebze kurutmanız mümkün. Kabak kızartması seviyorsanız, kızartmalık kabak hazırlamanın püf noktalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kızartmalık Kabak Nasıl Kurutulur?

Kızartmalık kabak kurutmak çok kolaydır fakat daha önceden böyle bir uygulama yapmadıysanız bazı konularda dikkatli olmanız gerekebilir. Kış için kızartmalık kabak kurutmak için ihtiyacınız olan malzemeler; ihtiyacınız kadar kabak, bıçak, yorgan iğnesi ve yorgan ipi. İlk olarak kabakları yıkayın ve bunların kabuklarını bıçak ile alacalı olarak soyun. Daha sonra kabakları yuvarlak olarak doğrayın. Kabak dilimlerinin çok kalın olmaması gerekiyor. Kabakların hepsini doğradıktan sonra bunları iğne yardımı ile yorgan ipine geçirin. Bunu yaparken aralarında biraz boşluk bırakmayı unutmayın.

Kabakları asacağınız yer gölge ve hafif rüzgar alan bir yer olmalı. Doğrudan güneşi altında bekletmek sebzelerin kararmasına ve bozulmasına neden olabilir. Kızartmalık kabaklar tıkır tıkır kuruyana kadar bunları arada bir kontrol etmeli ve çürüyenler varsa bunları atmalısınız. Aksi halde çürüyen kabaklar diğer sağlam olanların da çürümesine neden olabilir.

Kuruyan kızartmalık kabakları iplerinden hiç çıkarmadan bez bir torbanın içine koyun. Bu şekilde nem ve ısıdan uzak bir ortamda kışın kullanana kadar güvenle muhafaza edebilirsiniz. Eğer kurutulmuş sebzelerin dışarıda bozulmalarından korkuyorsanız kuru kabakları buzdolabı poşetine koyun. Poşetin içine 1 diş kabuklu sarımsak ve 1 çay kaşığı da karbonat koyarak bunları buzdolabında uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz.

Bu yazımızda evde kızartmalık kabak kurutmak isteyenlerin uygulayabileceği en kolay yöntemi paylaştık. Verdiğimiz püf noktalarını uygulayarak yazın kabakları kurutup, kışın lezzetli kızartmalar yapmak için kullanabilirsiniz. Evde yemeklik kabak kurutmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, yemeklik kabak nasıl kurutulur? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir