Kızartmalık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Kızartmalık Patlıcan Nasıl Kurutulur

Kızartmalık patlıcan nasıl kurutulur? sorusunun cevabını öğrenerek siz de yazın patlıcan kurutup, kışın yapacağınız yemeklerde kullanabilirsiniz. Dolması, kızartması, kavurması ve sulu yemeği yapılan patlıcan en çok kurutulan sebzelerden birisidir. Kurutulmuş gıdalar organik ve sağlıklı oldukları kadar lezzeti ile de dikkat çekmektedir. Günümüzde her mevsim patlıcan bulmak mümkün olsa da, mevsimi dışında yetişen sebzeler yaz aylarındaki kadar lezzetli olmayabilir. Bu nedenle yazın patlıcanın en taze ve ucuz, havanın da sıcak olduğu ağustos ayında kış için sebze kurutabilirsiniz. Bu yazımızda kızartmalık patlıcan kurutmanın püf noktalarını bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kızartmalık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Kızartmalık patlıcan kurutmak için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler doğal ya da yapay ısı kullanımına dayalıdır. Patlıcanı ev fırınında ya da açık havada kurutabilirsiniz. Ev fırını ile kurutmak biraz zor olduğu için imkanınız varsa açık havada doğal bir şekilde kurutmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bulunduğunuz bölgenin iklimi çok nemli değil ise patlıcanları bahçe, balkon ya da terasta rahatlıkla kurutabilirsiniz.

Kızartmalık Patlıcan Kurutmanın Püf Noktaları

Kızartmalık patlıcan kurutmak için ilk olarak ihtiyacınız kadar patlıcan temin etmeniz gerekiyor. Sonrasında patlıcanları yıkadıktan sonra kabuklarını bıçak ile alacalı olarak soyarak halka şeklinde ya da uzun olarak doğrayın. Patlıcanları beyaz olarak kurutmak isterseniz bunları yıkayıp kestikten sonra 1 saat kadar tuzlu suyun içinde bekletin. Bunu yaptığınızda patlıcanlar kararmadan kuruyacaktır. Patlıcanları bu şekilde hazırladıktan sonra bunları temiz bir bezin üzerine yayarak kurutabilir ya da ipe sıralayabilirsiniz. Eğer bahçeli bir evde oturmuyorsanız yer sıkıntısı olacağı için en iyisi ipe geçirerek kurutmaktır.

Patlıcanları ipe sıralamak için yorgan ipi ve yorgan iğnesi kullanmanız gerekiyor. Patlıcanları ipe sıralarken bunların aralarında biraz boşluk kalmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde bunlar birbirine yapışık olacağı için arada kurumadan kalan yerler çürüyebilir. Kızartmalık patlıcanları geçirdiğiniz ipi doğrudan güneş gören bir yere değil gölge ve hafif rüzgar alan bir yere asmalısınız. Hava sıcaklığına bağlı olarak patlıcanlar 7 ile 10 gün arasında kuruyabilir. Sebze kuruturken arada bir bunları kontrol ederek arada çürüyenler varda bunları atmalısınız. Bu konuda dikkatli olmazsanız çürüyen patlıcanlar diğer sağlam olanları da çürütebilir.

Evde kızartmalık patlıcan kurutmak bu püf noktalarına dikkat ettiğiniz zaman oldukça kolaydır. Kuruttuğunuz patlıcanları ipinden çıkarmadan bez bir torbaya ya da ağzı kapaklı bir kavanoza koyarak, nem ve ısıdan uzak bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Evde kızartmalık kabak kurutmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kızartmalık kabak nasıl kurutulur yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir