Yemeklik Kabak Nasıl Kurutulur?

Yemeklik Kabak Nasıl Kurutulur

Yemeklik kabak nasıl kurutulur? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Yaz aylarının sevilen sebzelerinden birisi olan kabağın dolması, kavurması, kızartması ve sulu yemeği yapılmaktadır. Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler yaz aylarında kabak, patlıcan, bamya, taze fasulye, domates ve biber gibi sebzeleri kurutarak kışın yemeklerde kullanmak için saklarlar. Eğer bulunduğunuz yer çok nemli bir iklime sahip değilse siz de kışlık kuru gıda hazırlığı olarak sebze kurutabilirsiniz. Evde kabak kurutmak isteyenler için kabak kurutmanın püf noktalarını bu yazımızda paylaşıyoruz.

Yemeklik Kabak Nasıl Kurutulur?

Kabak nasıl kurutulur? sorusunun cevabı dolmalık ve yemeklik kabağa göre farklılık gösterebilir. Her ikisini de kurutmak için aynı yöntem uygulansa da hazırlık aşamasında farklılıklar vardır. Dolmalık kabak kurutmak için kabakların içi oyulur ve sebze bu şekilde kurutulur. Yemeklik kabak kurutmak için ise kabaklar önce yıkanır ve daha sonra kabukları alacalı olarak ya da tamamen soyulur. Kabuğu soyulan kabaklar bıçak yardımı ile halka, küp ya da uzun olarak kesilir.

Bu şekilde yemeklik kabaklar kurutulmaya hazır hale geldikten sonra serilen temiz bir bezin üzerine yayılarak ya da ipe geçirilerek açık havada bekletilerek kurutulur. Eğer bahçeli bir evde oturmuyorsanız en iyisi kabakları ipe geçirerek kurutmaktır. Bunun için yorgan iğnesi ve yorgan ipine ihtiyaç vardır. Kabakları yıkayıp yemeklik olarak doğradıktan sonra bunları yorgan iğnesi yardımı ile geçirin. Bunu yaparken aralarında biraz boşluk bırakmalısınız. Bu şekilde kabakların her yeri eşit bir şekilde kuruyabilir.

Kabakları geçirdiğiniz ipi gölge ve hafif rüzgar alan bir yere asın. Domates dışındaki sebzeler doğrudan güneş altında kurutulmaya çalışıldığında bunlar kararıp, bozulabilir. Bu nedenle kabakların gölge ve hafif rüzgarlı bir yere asılması gerekmektedir. Yemeklik kabak kaç günde kurur? diye merak edenler olabilir. Kabakların kuruma süresi havanın sıcaklığına ve kabakların ne şekilde doğrandığına göre farklılık gösterebilir. Bu konuda ortalama bir rakam vermek gerekirse kabakların tıkır tıkır kurumasının 5 ile 10 gün arası sürebileceğini söyleyebiliriz.

Evde yemeklik kabak kurutmak isterseniz yazımızda paylaştığımız pratik bilgiler çok işinize yarayacaktır. Kuruyan yemeklik kabakları bez bir torbanın içine koyarak bunları nem ve sıcaktan uzak bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Evde dolmalık kabak kurutmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, dolmalık kabak nasıl kurutulur yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir