Brokoli Kaç Dakikada Haşlanır?

Brokoli Kaç Dakikada Haşlanır

Brokoli kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı bu sebzeyi sağlıklı bir şekilde tüketmek açısından son derece önemlidir. Brokoli çiğ olarak yenilebildiği gibi haşlanmış olarak da tüketilebilir. Haşlanmış brokoli yoğurt ya da başka soslarla harmanlanarak harika bir lezzete dönüşebilir. Tabi ki tüm sebzelerde olduğu gibi brokolinin de vitaminini ve lezzetini kaybetmeden haşlanması gerekiyor. Bu yazımızda brokoli haşlamak için uygulayabileceğiniz yöntemleri ve brokoli haşlamanın püf noktalarını bulabilirsiniz.

Brokoli Kaç Dakikada Haşlanır?

Brokoli sağlıklı beslenmek isteyenlerin sofralarından eksik olmayan bir sebzedir. Haşlanmış brokoliyi tek başına ya da başka haşlanmış sebzelerle bir arada tüketebilirsiniz. Brokoli haşlamak için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur. Uygulanan yönteme göre brokolinin haşlanma süresi farklılık gösterebilir. Aşağıda brokoli haşlama yöntemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Brokoli Suda Nasıl Haşlanır?

Brokoliyi haşlamak için en çok uygulanan yöntem suda kaynatmaktır. Bunun için önce brokoliyi dal dal ayırın ve güzelce yıkayın. Bir tencereye su koyun ve su kaynadıktan sonra içine brokolileri ilave edin. Brokoli suda kaç dakika haşlanır? derseniz, kaynar suya attıktan sonra 5 dakika yeterlidir. Bu süre içerisinde brokoli vitamin değerini ve lezzetini kaybetmeden, istenen yumuşaklığa ulaşacaktır.

Brokoli Buharda Nasıl Haşlanır?

Brokoliyi buharda haşlamak isteyenler, brokoli buharda kaç dakika haşlanır? diye merak ediyor olabilirler. Brokoliyi dal dal ayırın ve çeşmenin altında güzelce yıkayın. Daha sonra parçalara ayırdığınız brokolileri tel bir süzgecin içine koyun. Bir tencerede su kaynatın ve brokolilerin bulunduğu tel süzgeci tencerenin içine dikkatli bir şekilde oturtun. Bunu yaparken süzgeç su ile temas etmemeli. Biraz yüksekte kalmalı ve brokoliler buharın ısısı ile haşlanmalı. Bu yöntem ile 15 dakika içinde brokoli haşlanacaktır.

Brokoli uzun süre haşlandığı zaman hem vitaminini kaybeder, hem de rengi koyulaşarak gereğinden fazla yumuşar. Çabuk dağılan bir sebze olduğu için gereğinden fazla haşlanmaması gerekmektedir. Brokoli haşlama yöntemleri arasından hangisini uygularsanız uygulayın ocağın altını kapattıktan sonra sebzeleri suda bekletmemeniz gerekiyor. Aksi halde tenceredeki suyun sıcaklığı ile brokoliler bir süre daha pişmeye devam edeceği için gereğinden fazla yumuşayabilir. Bu sebze çiğ olarak da tüketilebildiği için hafif diri kalmasının bir zararı olmayacaktır. Bu tür konular ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız, tavuk kaç dakikada haşlanır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir