Çatal ile Püskül Yapımı

Çatal ile Püskül Yapımı

Çatal ile püskül yapımı püskül yapmayı bilmeyenlerin işini kolaylaştıracak bir uygulamadır. Farklı iplerle yapılan püsküller dekoratif ürün yapımından takı tasarımına, yastık kılıfı süslemesinden anahtarlık yapımına kadar birçok kendin yap çalışmasında kullanılmaktadır. Elinizde artık ipler varsa bunları da püskül yapımında kullanarak değerlendirmeniz mümkün. Bu yazımızda paylaşacağımız resimli anlatım sayesinde ilk denemenizde bile çok güzel bir püskül yapabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Çatal ile Püskül Yapımı

Evde kolay püskül yapımı denince akla karton ve çatal kullanarak yapılan uygulamalar gelmektedir. Karton ile kolay püskül yapımını daha önceden sizlerle paylaşmıştık. O konuya buradan ulaşabilirsiniz. Büyük bir püskül yapmak için kullanılabilecek en ideal malzeme kartondur. Eğer daha küçük ve ince bir püskül yapmak isterseniz o zaman çatal kullanmanız gerekebilir. Çatal ile püskül yapımı hakkındaki detayları aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte bir ip
  • 1 tane çatal
  • Makas

Uygulamanın yapımında her türlü ip kullanılabilir. Eğer yapacağınız püskülün ince durmasını isterseniz, püskülü ince bir ip ile yapmanız gerekiyor.

Çatal ile Nasıl Püskül Yapılır?

Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede güzel bir püskül yapmanız mümkün.

  • İlk olarak ipten bir parça kesin ve bunu ipi çatala sararken aradan geçirin.
  • Daha sonra ipi atalın üzerine istediğiniz kadar sarın. Püskül istediğiniz kalınlığa geldiği zaman altta kalan ip parçasının iki ucunu birleştirerek bağlayın.
  • Başka renkte bir ipi de çatalın ilk dişi arasından geçirerek birkaç kat sarın.
  • Son olarak ipi çataldan çıkarın ve alt tarafına makası sokup keserek püskül yapımını tamamlayın.

Bu kolay uygulama sayesinde evde istediğiniz renkte çok güzel püsküller yapabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan yün ipler varsa bunlardan püskül yapıp bunları bir ipe geçirerek güzel bir dekoratif süs yapmanız mümkün. Çatal ile yapacağınız küçük ve zarif püsküllerle masa örtüsü ya da perde kenarı da süsleyebilirsiniz. Yapacağınız püskülleri ne şekilde değerlendireceğiniz sizin hayal gücünüze bağlı. Bu kendin yap çalışmasını denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, çatal ile püskül yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz.

Çatal ile Püskül Yapımı Resimli Anlatım
Çatal ile Püskül Yapımı Resimli Anlatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir