Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

Kışlık Menemen Nasıl Yapılır

Kışlık menemen nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını ve kışlık menemen yapmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri yazımızda bulabilirsiniz. Domates, biber ve yumurta ile yapılan menemeni sevmeyen yoktur. Yaz aylarında sabah kahvaltısında, gün içinde hatta akşam yemeğinde menemen sıkça tercih edilmektedir. Sebze ve yumurta ile yapıldığı için oldukça doyurucu ve besleyicidir. Yaz aylarında taze domates ve biber ile yapılan menemeni kışın da tüketmek isterseniz, yazdan kışlık menemen hazırlayabilirsiniz. Daha önceden evde kışlık menemen hazırlamayanların bu konuda bilgiye ihtiyacı olabilir.

Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında domates ve biberin en taze ve ucuz olduğu dönemde evde kışlık menemen yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken ihtiyacınız kadar domates ve biber almak ve bunları kavurduktan sonra kışa kadar emniyetli bir şekilde saklamak. Kışlık menemen yapmak için en uygun zaman dilimi ağustos ayıdır. Bu ayda sebzeler hem daha taze hem de ucuzdur. Menemen yapımında kullanacağınız domates ve biber miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Lezzet açısından domatesin yarısı kadar biber kullanabilirsiniz. Menemen yapmak için her türlü biber kullanılabilir. Evde kışlık menemen hazırlamak için uygulayabileceğiniz iki tane yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri ve aşağıda bulabilirsiniz.

Cam Kavanozda Kışlık Menemen Yapımı

Cam kavanozda kışlık menemen yapımı eskiden beri uygulanan, en kolay ve sağlıklı yöntemlerden birisidir. Hazırladığınız domatesli biber karışımını kışa kadar muhafaza edebileceğiniz serin ve rutubetsiz bir ortam varsa siz de bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemeler; ihtiyacınız kadar domates, domateslerin yarısı kadar biber, sıvı yağ, tuz ve kapaklı bir cam kavanoz.

İlk olarak domatesleri bol su ile güzelce yıkayın ve bunların kabuklarını soyun. Kabuklarını soyduğunuz domatesleri bıçak ile küp küp doğrayın ya da rendeleyin. Daha sonra biberleri de yıkayın ve bıçak ile halka şeklinde doğrayın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından sıra geldi menemen malzemelerini kaynatmaya.

Bir tencerenin içine sıvı yağı alın ve yağ kızdıktan sonra içine biberleri alın. Biberler yumuşayana kadar kavurduktan sonra domatesleri de ilave edin, tuzunu da ektikten sonra tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Malzemeler tencerede kaynarken arada bir karıştırmayı ihmal etmeyin. Domatesler yumuşamaya başladığında bunları koyacağınız kavanozları hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Derin bir kabın içine kaynar su doldurun. Cam kavanozları kapakları ile birlikte bu suyun içinde bekletin. Cam kavanozu ve kapağı bir bez yardımı ile suyun içinden alın. Ocakta kaynamakta olan domatesli biber karışımı bir kepçe yardımı ile kavanoza doldurun ve kapağını sıkı bir şekilde kapatın. Kavanozları ters çevirin ve üzerlerini örterek 1 gün bu şekilde bekletin. Ertesi gün kavanozları düz çevirerek serin ve rutubetsiz bir yerde kış için beklemeye alabilirsiniz.

Derin Dondurucuda Kışlık Menemen Yapımı

Derin dondurucuda kışlık menemen yapımı için de ilk olarak yukarıdaki gibi domates ve biberi bir tencerede kaynatarak menemen sosu hazırlamanız gerekiyor. Sosu hazırladıktan sonra bunları birer pişirimlik olacak şekilde buzdolabı poşetlerine koyun ve poşetlerin ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Kışlık menemen karışımının bulunduğu poşetleri derin dondurucuya yerleştirin. Bu pratik uygulama sayesinde kışlık menemen sosunu 1 yıl boyunca derin dondurucuda güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazımızda bahsettiğimiz yöntemlerden istediğinizi uygulayarak evde kışlık menemen sosu hazırlayabilirsiniz. Kışın tek yapmanız gereken kavrulmuş haldeki domatesli biber karışımını kavanoz ya da buzdolabı poşetinden çıkararak bir tavaya almak ve üzerine yumurta kırarak pişirmek. Bu şekilde kışında sevdiklerinizle birlikte menemen yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Evde kışlık kurutulmuş sebze hazırlamak isterseniz daha önceden paylaştığımız, sebzeler nasıl kurutulur yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir