Güzel Ayaklar için Ne Yapılmalı?

Güzel Ayaklar için Ne Yapılmalı

Güzel ayaklar için ne yapılmalı? sorusunun cevabı sadece ayakların görünümü için değil sağlıklı olmaları için de önemlidir. Vücudumuzun bütün yükünü çeken ayaklarımız ne yazık ki bakımını en çok ihmal ettiğimiz vücut bölgesidir. Düzenli bir şekilde bakım uygulamamak ya da bakım yaparken hijyene önem vermemek ve yanlış ayak bakımı uygulamak sağlıklı ve güzel ayakların önündeki en büyük engeldir. Kışın kapalı ayakkabılar giyildiği için ayaklar görünmese de yazın açık ayakkabılar giyildiği zaman bakımsız ayaklar bayanların güzelliğine gölge düşürebilir. Bu yazımızda ayak güzelliği için yapılması gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Güzel Ayaklar için Ne Yapılmalı?

Güzel ayaklara sahip olmak için öncelikle doğru ayakkabı seçmek gerekmektedir. Ayak kokusu, ayakların güzelliğine fazla etki yapmasa da rahatsızlık verici bir durumdur. Bu konuda alacağınız önlemler ve ayak kokusunu önlemek için evde uygulayabileceğiniz ayak banyosu karışımını da aşağıda ayrıntılı olarak paylaşıyoruz. Ayakların güzelliğini engelleyen sorunlardan birisi olan topuk çatlaklarını gidermek için yapabileceklerinizi de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı seçimi ayak sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Çoğumuz ayakkabı alırken görünümüne dikkat ederiz fakat bunların yeterince kullanışlı olup olmadığına önem vermeyiz. Çok dar ve hava geçirmeyen ayakkabılar nedeni ile ayaklarda birçok sorun meydana gelebilir. Çoğu bayanın vazgeçilmezleri arasında bulunan yüksek topuklu ve dar burunlu ayakkabılar da aynı şekilde ayak sağlığını riske atabilir. Bu nedenle ayakkabı alırken mutlaka denemeli ve ayaklarımızın içinde rahat olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Ayakkabı seçerken bunların nemi emebilecek yapıda olan deri ve kumaştan imal edilmiş olması da önemlidir. Aksi halde bütün gün ayakkabının içinde kalan ayaklar ter ve ayak kokusu gibi istenmeyen durumlara yol açabilir. Kış aylarında ayakların hava alabileceği yapıda ayakkabılar tercih edilmelidir. Yazın da mümkün oluğunca açık ayakkabı kullanmaya özen gösterilmelidir.

Ayak Kokusunu Önlemek için Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayak kokusu en sık yaşanan problemlerden birisidir ve kişinin kendisi kadar çevresindeki insanlar için de rahatsızlık verici bir durumdur. Ayak kokusunu önlemek için ayakların hava alabileceği yapıda ayakkabılar tercih edilmelidir. Sentetik ve naylon çoraplar ayakların terlemesine neden olabileceğinden pamuklu çoraplar tercih edilmeli. Pamuklu çorap, ayakların hava almasını sağlar ve terlemenin de önüne geçer. Akşam eve gider gitmez ayakkabılarla birlikte çoraplar da çıkarılmalı ve ayakların rahat edilmesi sağlanmalıdır. Gün aşırı ayak banyosu yapmak da ayak kokusunu önlemesinin yanı sıra daha güzel ve bakımlı görünmelerine yardımcı olur. Ayak banyosu yapmak için bazı bitkisel karışımlar ya da en azından antibakeriyel sabun kullanılabilir.

Ayak Kokusunu Önlemek için Ayak Banyosu Karışımı

Ayakların yorgunluğunu almak ve ayak kokusunu önlemek için evde hazırlanabilecek en pratik uygulama karbonatlı su karışımıdır. Bir kova sıcak suyun içine 3 kaşık karbonat koyun ve bunu güzelce karıştırın. Sonrasında ayaklarınızı bu suyun içine sokun ve 20 dakika bu şekilde bekleyin. Uygulama sonrasında ayaklarınızı bir havlu yardımı ile güzelce kurulayın. Kurulama işlemini yaparken parmak aralarının ıslak kalmamasına dikkat edin.

Topuk Çatlaklarını Gidermek için Ne Yapılmalı?

Ayaklarda görülen başlıca problemlerden birisi de topuk çatlaklarıdır. Çatlayan topuklar sadece çirkin bir görünüme neden olmakla kalmaz aynı zamanda çok da can yakar. Topuk çatlaklarını önlemek ve var olan çatlakları gidermek için banyo yaparken topuklara ponza taşı ile masaj yapılabilir. Bu sayede bölge ölü hücrelerden temizlenerek daha çabuk iyileşir. Banyo esnasında ayaklara peeling uygulamak da güzel ayaklar için yapılabilecek pratik uygulamalar arasında bulunmaktadır. Topuk çatlaklarından şikayetçi iseniz akşam yatmadan önce ayaklarınıza nemlendirici krem sürün ve pamuklu bir çorap giyerek uyuyun. Bu uygulamayı düzenli bir şekilde yaptığınızda topuk çatlaklarından kurtulabilir ve yenilerinin oluşumunu da önleyebilirsiniz.

Güzel ve sağlıklı ayaklara sahip olmak için dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da parmak aralarının ıslak bırakılmamasıdır. Ayaklara krem sürüldükten veya ayaklar yıkandıktan sonra parmak araları dikkatli bir şekilde kurulanmalıdır. Aksi halde ayaklarda mantar oluşabilir. Tıpkı cildimiz gibi ayaklarımızı da yazın güneşin zararlı ışınlarından korumaya özen göstermeliyiz. Tırnakları çok dipten kesmemeli ya da fazla uzun bırakmamalıyız. Aksi halde tırnaklarda batık oluşabilir. Tırnakları düzenli olarak kesmek kadar doğru tekniği uygulamak da önem taşır. Tırnaklar düz olarak kesilmelidir.

Ayak bakımı uygulamasını evde yapanlar ya da kuaförde pedikür yaptıranlar hijyen konusunda dikkatli davranmalıdır. Evde pedikür yaparken ölü hücrelerin temizlenmesi sırasında sağlıklı deriyi kesmemeye de dikkat edilmelidir. Bu yazdığımız basit ve etkili detaylar sayesinde siz de yumuşacık ve güzel görünen ayaklara sahip olabilir, yazın açık ayakkabıları gönül rahatlığı ile giyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir