Dibi Tutan Tencere Nasıl Temizlenir?

Dibi Tutan Tencere Nasıl Temizlenir

Dibi tutan tencere nasıl temizlenir? sorusunun cevabı dibi tutan, yanık tencerenizi tekrar eski görünümüne kavuşturmanıza yardımcı olabilir. Mutfaktaki bir anlık dalgınlık sonucu en sevdiğimiz tencerenin dibi tutabilir. Böyle bir durumda panik yapmadan ilk iş ocağın altını kapatın ve vakit kaybetmeden tencereyi temizlemeye başlayın. Unutmayın ki zaman geçtikçe tencereyi temizlemeniz de zorlaşacaktır. Dibi tutan tencereyi temizlemek için kullanılacak yöntem tencerenin hangi malzemeden üretildiğine göre değişebilir.

Bulaşık Makinesi Deterjanı ile Dibi Tutan Tencereyi Temizlemek

Bu yöntemi dibi tutan her türlü tencereyi temizlemek için uygulayabilirsiniz. İlk olarak dibi tutan tencerenin içine yanan bölgeyi geçecek kadar su katın. Bunun içine tablet şeklinde bulaşık deterjanı ya da 2 yemek kaşığı toz çamaşır makinesi deterjanı ekleyin. Sonrasında ocağın üzerinde 10 dakika kaynatın ve birkaç saat bekletin. Sürenin sonunda bir spatula yardımı ile yanığı kolay bir şekilde, tencereye zarar vermeden temizleyebilirsiniz. Tencerenin dibi çok tuttuğu durumlarda bu yöntem işinize yarayacaktır.

Dibi Tutan Tencereyi Karbonat ile Temizlemek

Tencere ya da tavanız hafif bir şekilde yandığında hemen bir tahta kaşık yardımı ile yemek artıklarını kazıyın. 1 saat kadar tencerenin soğumasını bekledikten sonra içine 1 su bardağı karbonat koyun. Yanan bölgeyi geçecek kadar su ilave edin ve tencerenin kapağını kapatarak en az 3 saat bu şekilde bekletin. Sürenin bitiminde tahta bir spatula ile yanık bölgeyi kazıyın ve bulaşık süngeri ile ovarak temizleyin.

Yanık Tencereyi Sirke ile Temizlemek

Sirke de yanık tencereyi temizlemek için etkili bir doğal üründür. Dibi tutan tencerenin içine yanık kısmını geçene kadar sirke doldurun. Sonrasında tencerenin kapağını kapatarak 4 saat kadar bu şekilde bekletin. Bekleme süresinin sonunda sıcak su ve bulaşık süngeri ile ovaladığınızda yanık bölgenin temizlendiğini görebilirsiniz. Bu yöntem özellikle çelik tencere ve tavaları temizlemek için çok etkilidir. Yoğun bir yanık söz konusu ise uygulamayı geceden yapıp, ertesi sabah temizlerseniz daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Emaye Kaplı Döküm Demir Tencerelerin Yanığı Nasıl Temizlenir?

Ocağın altını kapattıktan sonra bir süre tencerenin soğumasını bekleyin. Sonrasında tencerenin içine bulaşık deterjanı dökün ve sıcak su ile doldurun. Bir gece bu şekilde beklettikten sonra ertesi gün bulaşık süngeri yardımı ile ovarak rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Eğer uzun süre beklemek istemiyorsanız 2 ölçü limon suyu ve 1 ölçü tuz ile bir karışım hazırlayın. Bunu tencerenin içine dökün 30 dakika bekledikten sonra bulaşık süngeri ile ovarak temizleyin.

Dibi Tutan Seramik Tencere Nasıl Temizlenir?

Seramik tencerenin dibi tuttuğu zaman bunu bulaşık makinesi yerinde elde yıkayın. Yanan tencerenin içindeki yemek artıklarını tahta bir kaşık ile temizleyin. Daha sonra tencereye bulaşık deterjanı dökün ve içine sıcak su doldurun. Birkaç saat bu şekilde beklettikten sonra bulaşık süngeri ile hafifçe ovarak temizleyin.

Dibi tutan tencereyi temizlemek için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Özellikle dibi tutan teflon tencereleri temizlerken iç yüzeyine zarar verecek uygulamalardan kaçının. Bu tür ürünleri tel ile ovalamak yerine önce sıcak su ve deterjan ile yumuşamalarını sağlayın. Daha sonra bulaşık süngerinin yumuşak olan tarafı ile hafifçe ovarak temizleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir