Yeşil Mercimek Nasıl Haşlanır?

Yeşil Mercimek Nasıl Haşlanır

Yeşil mercimek nasıl haşlanır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Yeşil mercimek protein yönünden oldukça zengin ve çok lezzetli bir bakliyat çeşididir. Bu bakliyat sadece çorba yapımında değil mercimekli bulgur pilavı, mercimek yemeği, salata ve yeşil mercimek köftesi yapımında da kullanılmaktadır. Bu bakliyatı daha önceden pişirmeyenler yeşil mercimek nasıl haşlanır? diye merak edebilirler. Yazımızın devamında konu hakkındaki pratik bilgileri bulabilirsiniz.

Yeşil Mercimek Nasıl Haşlanır?

Yeşil mercimek haşlamak için yapacağınız yemeğe yetecek kadar mercimek, su ve bir de tencere lazımdır. Mercimek çabuk pişen bir bakliyat olduğu için haşlanmadan önce suda bekletilmesine gerek yoktur. Açık ya da hazır paket halinde aldığınız mercimekten ihtiyacınız kadarını alın. Bunu ayıkladıktan sonra bir süzgece alarak çeşmenin altında bol su ile yıkayın.

Yıkayıp suyunu süzdüğünüz yeşil mercimeği bir tencereye alın. Bunun üzerine 2 parmak geçecek kadar su ilave edin. Su kaynayana kadar orta ateşte sonrasında ise kısık ateşte mercimekler yumuşayana kadar kaynatın. Yeşil mercimeği çorba yapmayacaksanız iyice yumuşayana kadar haşlamanıza gerek yoktur. Mercimek salatası, sulu mercimek yemeği ve mercimekli bulgur pilavı yapmak için yeşil mercimek hafif diri olarak haşlanmalıdır. Yemek yaparken biraz daha pişirileceği için fazla haşlanması halinde dağılabilir.

Yeşil mercimeği haşladıktan sonra bunu süzgece alarak suyunu süzün. Haşlanmış haldeki mercimeği suyun içinde bekletirseniz bir süre daha sıcaklığın etkisi ile pişmeye devam edeceği için gereğinden fazla yumuşayabilir. Özellikle salata yapımında yeşil mercimek haşlanmış olarak doğrudan kullanıldığı için fazla haşlandığında görünüm ve lezzet yönünden hoş olmayabilir. Böyle bir aksilik yaşamamak için yeşil mercimeği hafif diri kalacak şekilde haşlayın ve ocağın altını kapatır kapatmaz da suyunu süzün.

Yeşil mercimeği ister çorba, ister salata ya da pilav yapımında kullanacak olun suyunu süzmeniz gerekiyor. Yeşil mercimeğin haşlandığı su siyah bir renkte olduğu için bunu kullanmadan dökmelisiniz. Bu yazımızda yeşil mercimek haşlamanın püf noktaları sayılabilecek bilgileri sizlerle paylaştık. Bunları uygulayarak siz de yeşil mercimeği kolayca haşlayarak, lezzetli yemek ve çorbalar yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir