Yeşil Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır?

Yeşil Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır

Yeşil mercimek kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabı bu bakliyatın lezzetli ve tam kıvamında pişirilmesi için son derece önemlidir. Yeşil mercimek protein bakımından et ile eş değerde tutulan bir bakliyattır. Çorbasından sulu yemeğine, salatasından bulgur pilavına kadar birçok farklı şekilde pişirilmektedir. Yeşil mercimekte diğer bakliyatlar gibi pişirilmeden önce haşlanmalıdır. Daha önce bu bakliyatı pişirmemiş olanlar, yeşil mercimeğin kaç dakikada haşlandığını merak edebilirler. Bu yazımızda yeşil mercimeğin haşlanma süresine ait bilgiler bulabilirsiniz.

Yeşil Mercimek Kaç Dakikada Haşlanır?

Yeşil mercimeğin haşlanma süresi bunun ne şekilde pişirileceğine bağlıdır. Yeşil mercimek çorbası yapılacağı zaman bu bakliyatın iyice yumuşayana kadar haşlanması gerekmektedir. Eğer mercimek salata yapımında kullanılacaksa hem görünümünün hem de lezzetinin güzel olması için hafif diri olacak şekilde haşlanmalıdır. Mercimeğin sulu yemeği ya da mercimekli bulgur pilavı yapılacağı zaman ise hafif yumuşayacak kadar haşlanması gerekmektedir. Yeşil mercimek gereğinden az haşlanırsa çiğ kalacağı gibi fazla haşlanması halinde de dağılabilir. Bu yüzden yeşil mercimeğin haşlanma süresi ayrı bir önem taşır. Aşağıda yeşil mercimeği pişirme şekline göre kaç dakika haşlamanız gerektiğine dair bilgiler paylaşıyoruz.

Yeşil Mercimek Çorba için Kaç Dakika Haşlanır?

Yeşil mercimek çorbası yapılacağı zaman bu bakliyatın kolay ezilecek şekilde yumuşaması gerekmektedir. Yeşil mercimeği tencerede haşlayacaksanız bu süre 30 dakikayı bulacaktır. Süreyi kısaltmak isterseniz mercimeği düdüklüde haşlamayı tercih edebilirsiniz. Yeşil mercimeği düdüklüde 20 dakika haşlamanız yeterlidir. Haşladığınız mercimeğin suyunu süzdükten sonra bunu ezerek çorba yapımında kullanabilirsiniz.

Yeşil Mercimek Bulgur Pilavı için Kaç Dakika Haşlanır?

Yeşil mercimekli bulgur pilavı en sevilen pilav çeşitleri arasındadır. Yanında ayran ya da salata ile oldukça besleyici ve doyurucu bir yemektir. Mercimekli bulgur pilavı yaparken bu bakliyatın dikkatli haşlanması gerekmektedir. Eğer fazla haşlarsanız pilavın içinde mercimek dağılacağı için lezzeti umduğunuz gibi olmayabilir. Bu nedenle yeşil mercimeği hafif diri olarak haşlamanız gerekiyor. Haşlanmış mercimekler sonradan bulgur ile birlikte de pişeceği için bu şekilde tam kıvamında olacaktır. Tencerede haşlayacaksanız 20 dakika, düdüklüde ise 10 dakika mercimeğin hafif diri haşlanması için yeterli bir süredir.

Yeşil Mercimek Salata için Kaç Dakika Haşlanır?

Yeşil mercimeği salata yapımında kullanacaksanız fazla haşlamamanız gerekiyor. Fakat bu mercimeği çiğ bırakmak anlamına da gelmiyor. Ne çok pişmiş, ne de çiğ ikisinin ortasında olmalı. Mercimek salatasında bakliyat görünümü ile de dikkat çekeceği için dağılmaması çok önemlidir. Yeşil mercimeği bir tencereye alıp, üzerini geçecek kadar su ilave ettikten sonra 15 dakika haşlamanız yeterlidir. Sürenin bitiminde ocağın altını kapatıp, mercimeğin suyunu süzerek bununla harika bir salata yapabilirsiniz.

Yeşil Mercimek Yemek Yapmak için Kaç Dakika Haşlanır?

Yeşil mercimek yemeği Türk mutfağının geleneksel lezzetlerindendir. Az malzeme ile zahmetsiz bir şekilde yapılması bu yemeğin özelliklerinden birisidir. Yeşil mercimek fasulye ya da nohut gibi değildir. Yani pişirilmeden bir gece önce suda bekletmeye gerek yoktur. Yemeği yapacağınız zaman mercimeği ayıklayın ve bol su ile yıkayarak suyunu süzdürün. Daha sonra mercimeği tencerenin içine alın, üzerini 2 parmak kadar geçecek şekilde su ilave edin. Bu şekilde 20 dakika tencerede kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıp suyunu süzün. Mercimek yemeği yapmak için bakliyat sonradan diğer malzemeler de pişeceği için hafif diri kıvamda olması yeterlidir. İsterseniz bu süreyi kısaltmak için tencere yerine düdüklü de kullanabilirsiniz. Bu durumda mercimeğin haşlanma süresi 10 dakikaya düşecektir.

Bu yazımızda verdiğimiz bilgiler sayesinde siz de artık yeşil mercimeği tam kıvamında haşlayabilirsiniz. Yeşil mercimeğin pişme süresi yaklaşık olarak 40 dakikadır. Bu süreyi kısaltmak için düdüklüde haşlayabilirsiniz. O zaman bu süre 20 dakikaya düşecektir. Bu verdiğimiz süre mercimeğin haşlanması için değil tam olarak pişmesi için gerekli olan süredir. Yeşil mercimek haşlamak konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, mercimek nasıl haşlanır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir