Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabını ve bu konuda uygulayabileceğiniz yöntemleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Mürekkep lekesi çıkarılması zor leke çeşitlerinden birisidir. Bu leke kuruduktan sonra çıkarmak çok daha zor olacağı için erken müdahale edilmesi gerekmektedir. Evde herhangi bir nedenle halıya mürekkep dökülürse bu lekenin yayılmasını önleyici tedbiri alıp, hiç vakit kaybetmeden lekeyi çıkarmaya yönelik uygulamayı yapmalısınız. Bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgiler sayesinde halıya zarar vermeden mürekkep lekesini çıkarabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki mürekkep lekesini çıkarma yöntemlerinden önce bu konuda küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Lekeyi çıkarmak için kesinlikle sıcak su uygulamayın. Sıcak su lekenin daha çok yayılmasına ve derine inmesine sebep olur. Böyle bir durumda da lekeyi çıkarmanız daha da zorlaşır. Bu yüzden mürekkep lekesi çıkarmak için soğuk su kullanmanız gerekiyor. Ayrıca lekenin olduğu bölgeyi ovalamadan tampon yaparak silmeniz de oldukça önemlidir. Halıdaki lekeyi çıkarmak için ovalamanız halinde hem halı zarar görebilir hem de leke daha geniş bir alana yayılabilir.

Halıdaki Mürekkep Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Halıdaki mürekkep lekesini çıkarmak için uygulayacağınız yöntem konusunda dikkatli olmalısınız. Lekeyi temizlemek için yanlış bir ürün kullanmanız ya da mürekkep lekesine yanlış şekilde müdahale etmeniz halınızın kullanılamayacak hale gelmesine sebep olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için lekeye uygulayacağınız karışımı önce görünmeyen küçük bir alanda deneyin. Eğer uygulama sonrasında renk değişimi ya da başka bir sorun oluşmazsa lekeli bölgeye karışımı uygulayabilirsiniz.

Halıya mürekkep döküldüğünde ilk olarak bunun daha fazla yayılmaması ve derine inmemesi için mürekkebin fazlasını almaya çalışmalısınız. Bunun için temiz bir bez ya da kağıt havluyu mürekkebin üzerine bastırarak fazlalığı emmesini sağlayın. Sonrasında ağartıcı içermeyen bir çamaşır deterjanı ve su ile karışım hazırlayın. 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı deterjan kullanarak hazırladığınız karışıma temiz bir bez batırın ve bu bezi mürekkep lekesinin üzerine ovalamadan tampon yapın.

Halıdaki mürekkep lekesine bu şekilde karışımı uyguladıktan sonra bir süngeri ılık suya batırın ve bununla uygulama bölgesini durulayın. Son olarak temiz bir bez ya da kağıt havlu yardımı ile halının ıslaklığını mümkün olduğunca giderin. Bu yazımızda sizlerle halıdaki mürekkep lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz yöntemler hakkında bilgiler paylaştık. Evde böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman vakit kaybetmeden yazımızda anlattığımız şekilde lekeye müdahale ederek daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz. İnatçı lekelerden birisi olan kiraz lekesini çıkarma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kiraz lekesi nasıl çıkar? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir