Sakız Lekesi Ayakkabıdan Nasıl Çıkar?

Sakız Lekesi Ayakkabıdan Nasıl Çıkar

Sakız lekesi ayakkabıdan nasıl çıkar? sorusunun cevabı olabilecek en kolay ve etkili yöntemleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Yere atılan sakıza yanlışlıkla basmak zaman zaman hepimizin başına gelen bir durumdur. Özellikle yaz aylarında ayakkabı, sandalet ve terliklere yapışan sakız yüzünden zor anlar yaşanabilir. Sakız yumuşak olduğu zaman çektikçe uzadığı için bunu ayakkabının altından ya da üzerinden çıkarmak için doğru yöntem uygulanmalıdır. Ayakkabınızda sakız lekesi oluştuysa bunu çıkarmak için yazımızın devamında bahsedeceğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Sakız Lekesi Ayakkabıdan Nasıl Çıkar?

Sakız lekesi yapışkan yapısı nedeni ile diğer leke türlerinden biraz daha farklıdır. Sakızı hemen çıkarmaya kalkarsanız elinize, kıyafetinize hatta saçlarınıza bile yapışabilir. Böyle sorunlar yaşamak istemiyorsanız sakızı ayakkabıdan çıkarırken dikkatli olmalısınız.

Sakız Lekesi Ayakkabının Altından Nasıl Çıkar?

Ayakkabının altından sakızı çıkarmak üstünden çıkarmaktan biraz daha kolaydır. Ayakkabının altındaki sakızı fark ettiğinizde ayakkabının altını sert bir yere sürterek sakızı çıkarabilirsiniz. Bu konudaki en etkili çözüm kum ve çakıl taşıdır. Yolda yürürken ayakkabınızın altına sakız yapışması halinde ayakkabınızın altını kuma sürterseniz sakız kuma yapışarak ayakkabının altından çıkacaktır. Sert yapısı nedeni ile çakıl taşları da aynı işlevi görebilir. Böyle bir imkanınız yoksa ayakkabının altını ıslak mendil ile silerek de sorunu çözebilirsiniz.

Ayakkabıya Yapışan Sakız Nasıl Çıkarılır?

Eğer sakız ayakkabının üzerine bulaştıysa bunu çıkarmak için ayakkabıya zarar vermeyecek bir yöntem tercih edilmelidir. Bu aşamada yapacağınız yanlış bir uygulama ya da kullanacağınız yanlış bir ürün ayakkabının zarar görmesine neden olabilir. Ayakkabının üzerine yapışan sakızı çıkarmak için öncelikle bunun sertleşmesini sağlamak gerekmektedir. Sakız yumuşak olduğu zaman bunu çıkarmaya çalıştığınızda diğer temiz yerlere ya da elinize yapışacaktır. Bu nedenle müdahale etmeden önce sakızın donmasını sağlamalısınız. Bunun için tek yapmanız gereken şey buzluktan alacağınız buz parçalarını bir poşete koymak. Poşetin ağzını bağladıktan sonra bunu sakızın bulaştığı bölgeye bastırmak. Bu şekilde sakız sertleşene kadar bekleyin. Sakız donduktan sonra bunu sivri olmayan sert bir cisim ile ayakkabıya zarar vermeden kazıyın.

Bu yazımızda ayakkabıdan sakız nasıl çıkar? sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Bu pratik bilgiler sayesinde artık ayakkabınıza sakız yapıştığı zaman fazla zorlanmadan sorunu çözebilirsiniz. Eğer sakız bez ayakkabıya yapıştıysa bunu çıkardıktan sonra birazı hala kalmış olabilir. Bu kalıntıları da bir fırça ile hafifçe kazıyarak çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir