Çorba Terbiyesi Nasıl Yapılır?

Çorba Terbiyesi Nasıl Yapılır

Çorba terbiyesi nasıl yapılır? sorusunun cevabını ve yapacağınız çorbalara lezzet katacak terbiye tariflerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Terbiye, çorbaların kıvamını ve lezzetini arttırmak için yapılan sos kıvamındaki karışımlara verilen isimdir. Terbiye yapımında yumurta sarısı, süt, limon, yoğurt, un gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bu yazımızda vereceğimiz terbiye tariflerini yaparak siz de mutfaktaki hünerinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Çorba Terbiyesi Nasıl Yapılır?

Çorba terbiyesinde kullanılan malzemeler, terbiyenin hazırlık aşaması, çorbaya ilave edilmesi lezzeti ve kıvamı etkiler. Çorba ocağın üzerinde kaynadıktan sonra içine yavaş yavaş terbiyesi eklenir ve güzelce karıştırılarak bir süre daha kaynatıldıktan sonra çorba servise hazır hale gelir. Çorba terbiyesi yapmanın püf noktaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, çorba terbiyesi nedir yazımıza göz atabilirsiniz. Yapacağınız çorbaya göre hazırlayabileceğiniz çorba terbiyesi tarifleri ve malzeme listelerini aşağıda paylaşıyoruz.

Sütlü Çorba Terbiyesi Tarifi

1 yumurta sarısı ve 1 su bardağı sütü porselen bir kasenin içinde güzelce çırpın. Malzemeler iyice karıştıktan sonra sütlü terbiye hazırdır. Ocakta kaynamakta olan çorbadan 1 kepçe alın ve bunu sütlü terbiyenin içine ilave ederek güzelce karıştırın. Terbiyeyi çorbaya yavaş yavaş ilave edin ve 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın.

Limonlu Çorba Terbiyesi Tarifi

Limonlu terbiye taneli çorbalarda sıkça kullanılmaktadır. Yapacağınız çorbanın ekşi bir kıvamda olmasını isterseniz limonlu terbiye kullanabilirsiniz. Bunun için 1 tane limonun suyu ve 1 yumurta sarısını cam bir kasede güzelce çırpın. Yapmış olduğunuz limonlu terbiyeyi çorbaya yavaş yavaş ilave edin.

Yoğurtlu Çorba Terbiyesi Tarifi

1 tane yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı unu bir kasenin içinde güzelce çırpın. Ocakta kaynamakta olan çorbaya yoğurtlu terbiyeyi yavaş yavaş ilave edin.

Evinizin mutfağında bulunan yumurta, un, yoğurt, limon ve süt gibi malzemeler kullanarak hazırlayacağınız terbiyeler sayesinde yapacağınız çorbalar daha sağlıklı ve lezzetli olabilir. Çorba terbiyesi yaparken bunları tariflerde verilen ölçülere göre yapmalısınız. Terbiye ile farklı bir koku ve lezzete sahip olan çorbaları yaparken evde bulunan organik tavuk ya da et suyundan da kullanarak ortaya harika lezzetler çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir