Çorba Terbiyesi Nedir?

Çorba Terbiyesi Nedir

Çorba terbiyesi nedir? sorusunun cevabını öğrenmek yapacağınız çorbaların hem kıvamı hem de lezzeti açısından oldukça önemlidir. Çorba tariflerinin bazıları terbiyeli şehriye çorbası, terbiyeli sebze çorbası ve terbiyeli tavuk çorbası şeklindedir. Çorba sulu kıvamı olan bir yemek çeşididir fakat bunun biraz daha yoğun kıvamlı olması lezzetini ve doyuruculuğunu arttırmaya yardımcı olur. Siz de evde yaptığınız çorbalara lezzet katmak isterseniz bunlara uygun terbiye çeşitlerinden kullanarak bu isteğinize ulaşabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Çorba Terbiyesi Nedir?

Çorba terbiyesi; yumurta, süt, yoğurt, un ve limon gibi malzemeler kullanılarak yapılan bir çeşit sostur. Her çorba aynı malzemelerle yapılmadığı için kullanılan terbiyenin malzemeleri de farklılık gösterebilir. Çorba terbiyesinin ana malzemesi yumurta sarısıdır. Buna ilave edilen diğer malzemelerle farlı çorba terbiyeleri yapılmaktadır. Yapılacak olan çorba çeşidine uygun bir terbiye kullanarak hem çorbanın kıvamı hem de lezzeti arttırılabilir. Çorba terbiyesi çeşitleri hakkında da biraz bilgi verelim.

Çorba Terbiyesi Çeşitleri

Limonlu çorba terbiyesi: Bazı çorbaların ekşimsi olması tercih edilir. Bu tür çorbalara limonlu terbiye yapmak gerekmektedir. Limonlu terbiye için; taze sıkılmış limon suyu  ve yumurta sarısı kullanılmaktadır. Taneli çorbalara limonlu terbiyeni çok yakıştığını söylemeliyiz.

Sütlü çorba terbiyesi: Bazı çorbaların besleyiciliğini ve lezzetini arttırmak için sütlü terbiye yapılabilir. Böylece yapacağınız çorba hem biraz daha koyu, hem lezzetli hem de harika kokulu olur. Sütlü terbiye ise süt ve yumurta sarısı ile yapılmaktadır.

Yoğurtlu çorba terbiyesi: Yapacağınız çorbanın koyu kıvamlı olmasını isterseniz yoğurtlu terbiye kullanmanız gerekmektedir. Bunun için; yumurta sarısı, yoğurt ve un kullanılmaktadır.

Çorba Terbiyesi Yapmanın Püf Noktaları

  • Çorba terbiyesi yaparken kullanacağınız malzeme oranına dikkat etmeli ve bu konuda tarifteki ölçülerin dışına çıkmamalısınız.
  • Terbiye hazırlarken malzemeleri çok iyi bir şekilde karıştırarak akışkan bir kıvama gelmelerini sağlamalısınız.
  • Terbiyeyi hazırladıktan sonra bunu çorbaya yavaş yavaş ilave etmeli ve bu sırada sürekli karıştırarak terbiyeyi çorbaya yedirmelisiniz.
  • Terbiyenin kesilmemesi için bunu çorbaya ilave etmeden önce çorbadan 1 kaşık kadar alarak terbiye ile karıştırmalısınız.
  • Unlu terbiye hazırlarken malzemeleri çok iyi karıştırarak pürüzsüz bir kıvama gelmesini sağlamalısınız. Aksi halde topaklanan un yüzünden çorbanın görünümü ve lezzeti kötü olabilir.

Bu yazımızda evde lezzetli bir çorba hazırlamanın püf noktalarından birisi olan,  çorba terbiyesi yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Bu bilgilerden faydalanarak artık siz de daha lezzetli ve besleyici çorbalar pişirerek sevdiklerinizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir