Halıdaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki sakız lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Sakız lekesi çektikçe uzayan ve yapışkan yapısı ile çıkarılması zahmetli olan bir leke çeşididir. Bu konuda dikkatli olmazsanız hem halıya zarar verebilir hem de sakızın kıyafetinize ya da başka yerlere de yapışarak lekelemesine sebep olabilirsiniz. Halıya zarar vermeden ve kendinizi fazla zorlamadan sakız lekesinden kurtulmak isterseniz bu yazımızda paylaşacağımız püf noktaları işinize yarayabilir.

Halıdaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya yapışan sakızı çıkarmak için uygulayacağınız yöntem ve bunun için kullanacağınız malzemelerin halıya zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekmektedir. Kullanacağınız deterjan alkali ve ağartıcı içermemelidir. Aksi halde halıyı temizlemek isterken kullanılamayacak hale getirebilirsiniz. Halıya sakız yapıştığında ilk olarak bunu elinizle dikkatli bir şekilde çekerek çıkarabildiğiniz kadarını almalısınız. Bu sırada elinize sakız yapışmasını önlemek için eldiven kullanabilirsiniz.

Sonrasında halıda kalan sakız kalıntılarını çıkarabilmek için bunların sertleşmesini sağlamalısınız. Sakız yumuşakken halıdan çıkmak yerine daha geniş bir alana yayılabilir ve siz çektikçe halının tüyleri de arada zarar görebilir. Bu konuda risk almamak için lekeli bölgeye buz uygulayabilirsiniz. Buzluktan alacağınız buzu doğrudan sakız lekesi olan bölgeye bastırın. Bunu yaparken ovalamayın sadece bastırarak sakızın donmasını sağlayın. Halıdaki sakız kalıntıları sertleştikten sonra halıya zarar vermeyecek küt uçlu bir bıçak ya da metal bir kaşık ile kazıyın. Uygulama sonrasında halıdaki sakız kalıntılarını elektrikli süpürge ya da bir fırça yardımı ile alın.

Genelde bu yöntem sakız lekesini çıkarmak için etkilidir fakat işe yaramazsa deterjan uygulamanız gerekebilir. Bunun için 1 çay kaşığı ağartıcı ve alkali içermeyen bir deterjan, 1 su bardağı su, temiz bir bez ya da kağıt havlu gerekmektedir. Su ve deterjanı küçük bir kapta karıştırın ve hazırladığınız karışıma batırdığınız bezi sakız lekesinin üzerine uygulayın. Bunu yaparken ovalamayın sadece tampon uygulayın. Deterjan uyguladıktan sonra kullanmadığınız bir diş fırçası yardımı ile lekeli bölgeyi çok fazla bastırmadan fırçalayın. Uygulama sonrasında ılık su ile bölgeyi durulayın ve temiz bir bez ile tampon uygulayarak halıyı kurulayın.

Bu yazımızda halıya yapışan sakız nasıl çıkar? sorusunun cevabı olabilecek yöntemleri sizlerle paylaştık. Bu pratik bilgiler sayesinde artık halıya yapışan sakızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Ayakkabınıza sakız yapışması halinde uygulayabileceğiniz yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, sakız lekesi ayakkabıdan nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir