Süvari Kahvesi Nedir?

Süvari Kahvesi Nedir

Süvari kahvesi nedir? diye merak edenler için yazımızda bu sorunun cevabını paylaşıyoruz. Geçmişten günümüze kadar gelen bu harika kahve ile sevdiklerinize farklı bir sunum yapabilirsiniz. Süvari kahvesi Ege ve Akdeniz yörelerinde sıkça yapılan bir Türk kahvesi çeşididir. Tarz-ı Hususi ( Tarsusi ) adı ile de bilinen bu kahve bildiğimiz Türk kahvesinin çay bardağı ile sunulan çeşididir. Süvari kahvesini ilk kez duyanlara ismi ilginç gelebilir ve nasıl bir kahve olduğu merak edilebilir. Yazımızın devamında süvari kahvesi nedir ve özellikleri nelerdir? bu konuda bilgiler bulabilirsiniz.

Süvari Kahvesi Nedir?

Kokusu ve harika tadı ile geleneksel içecek çeşitlerimizden olan Türk kahvesinin sade, orta ve şekerli gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunların yapımı aynı olup arada sadece kahveye koyulan şeker oranı farklıdır. Süvari kahvesi de sade, orta ya da şekerli Türk kahvesinin bardakta sunulan çeşididir. Süvari kahvesi genellikle sade olarak yapılır ve Türk kahvesine oranla daha az köpüklü olmaktadır.

Akdeniz bölgesinde Tarz-ı Hususi’nin kısaltılmış hali olan tarsusi , Ege bölgesinde ise süvari adı ile bilinir. Türk kahvesini cezvede her zamanki gibi yaptıktan sonra bunu çay bardağına koyarak süvari kahvesi yapabilirsiniz. Porselen fincan yerine cam bardakta kahvenin rengini görerek içmek bazı kahve tutkunlarına ayrı bir zevk verebilir.

Türk kahvesi genelde bol köpüklü olarak tercih edilse de, kahveyi köpüksüz olarak tercih edenlerde bulunmaktadır. Eğer siz de az köpüklü ve şekersiz Türk kahvesi seviyorsanız süvari kahvesini denemenizi tavsiye ediyoruz. Tabi ki kahveyi şekerli ya da orta şekerli kıvamda sevenler de şeker oranını kendi damak tatlarına göre ayarlayarak süvari kahvesi yapabilirler. Bu konudaki tercih sizin kendi zevkinize bağlı. Süvari kahvesi yapacağınız zaman taze çekilmiş Türk kahvesi kullanırsanız bunu içenlerden tam not alabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle süvari kahvesi nasıl yapılır? sorusunun cevabı olabilecek bilgiler paylaştık. Geçmişten günümüze gelen bu geleneksel içeceği kendiniz ve sevdikleriniz için rahatlıkla yapabilirsiniz. Eve gelen misafirlere de lezzetli ikramlıkların yanında süvari kahvesi yaparak onların da bu lezzetli içeceği tatmalarını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir