Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesi Nasıl YapılırTürk Kahvesi Nasıl YapılırTürk Kahvesi Nasıl Yapılır

Türk kahvesi nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra siz de evde bol köpüklü Türk kahvesi pişirebilirsiniz. Türk kahvesi harika kokusu ve damakta kalan tadı ile geleneksel içeceklerimizden birisidir. Dost sohbetlerinde içilen bir fincan kahvenin tadına doyum olmaz. Herkes cezveyi ocağın üzerine koyarak kahve yapabilir fakat bol köpüklü ve lezzetli kahve yapmayı herkes beceremez. Bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgilerden faydalanarak siz de artık bol köpüklü Türk kahvesi yapabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesinin en önemli özelliği bol köpüklü olmasıdır. Bu kahvenin sade, orta şekerli, az şekerli ve şekerli olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Bunların hepsi aynı şekilde yapılmakta olup sadece kahveye koyulan şeker miktarı farklıdır. Türk kahvesi yapmanın püf noktaları hakkında biraz bilgi verelim. Yapacağınız kahvenin bol köpüklü ve lezzetli olması için taze çekilmiş kahve kullanmalısınız. Bayat kahvenin kokusu, rengi ve tadı rahatsızlık vericidir. Bu yüzden eve kahve alırken kısa sürede tüketebileceğiniz miktarda alın. Bakır cezvede yapacağınız kahve daha lezzetli ve bol köpüklü olacaktır. Bakır cezve yoksa çelik cezvede kullanabilirsiniz. Çeşme suyunun klorlu olma ihtimali vardır. Klorlu su ise kahvenin tadını olumsuz etkileyeceği için içme suyu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kahveyi ocakta fazla kaynatmanız da acı bir tat almasına neden olabilir. Kahve kaynarken başında durmalı ve yavaşça karıştırmalısınız. Bu şekilde kahvenin taşmasını önleyebilirsiniz.

Türk Kahvesi Yaparken Kullanılan Ölçüler

Türk kahvesini sade ya da şekerli olarak tüketebilirsiniz. Bu konuda kendi damak tadınıza uygun olarak kullanabileceğiniz ölçüleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sade Türk kahvesi: Türk kahvesini sade olarak tüketen kişi sayısı oldukça fazladır. Siz de sade kahve sevenlerdenseniz bunu için gerekli olan malzemeler; 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ve 1 kahve fincanı su.

Az şekerli Türk kahvesi: 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi, 1 kahve fincanı su, yarım çay kaşığı toz şeker ya da yarım kesme şeker.

Orta Şekerli Türk kahvesi: 1 kahve fincanı su, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi, 1 çay kaşığı toz şeker ya da 1 tane kesme şeker.

Şekerli Türk kahvesi: 1 kahve fincanı su, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi, 2 çay kaşığı toz şeker. Eğer kahve yaparken kesme şeker kullanıyorsanız o zaman 2 tane kesme şeker.

Yukarıda verdiğimiz ölçüler 1 kişilik kahve yapmak içindir. Kahve yapacağınız kişi sayısına göre bu oranlara uygun olarak ölçüyü arttırabilirsiniz.

Türk Kahvesi Yapımı

Şimdi gelelim Türk kahvesini nasıl yapacağınıza. İlk olarak cezvenin içine yeterli miktarda su, kahve ve şekerli kahve yapacaksanız şekeri koyun. Ocağın altını yakmadan bunları bir kaşık ile güzelce karıştırın. Daha sonra ocağın altını yakın ve orta ateşte kahve kaynayana kadar yavaş yavaş karıştırarak pişirin. Karıştırma işlemini hızlı yapmanız halinde kahve köpüksüz olacağı için bu konuda dikkatli olmalısınız. Kahve kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımı ile alarak fincanlara paylaştırın. Kahve piştikten sonra ocağın altını kapatın ve bunu fincanların kenarından yavaşça dökerek boşaltın. Kahveyi fincanlara ortasından ve hızlıca dökerseniz köpüğünün sönmesine neden olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle türk kahvesi yapımı hakkında bazı pratik bilgiler paylaştık. Siz de bu püf noktalarını dikkatli bir şekilde uygulayarak dostlarınızla birlikte bol köpüklü Türk kahvesi içmenin tadını çıkarabilirsiniz. Türk kahvesini farklı bir şekilde içmek isterseniz bunu çay bardağı ile servis edebilirsiniz. Bu şekilde sunulan Türk kahvesine süvari kahvesi denilmektedir. Süvari kahvesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız süvari kahvesi nedir yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir