Evdeki Balık Kokusu Nasıl Gider?

Evdeki Balık Kokusu Nasıl Gider

Evdeki balık kokusu nasıl gider? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Sağlıklı bir gıda olan balığın ızgarası, fırında ya da tavada pişmiş hali oldukça lezzetlidir. Balığı yemesi zevklidir fakat sonrasında mutfakta ve evde oluşan o kötü koku oldukça rahatsızlık vericidir. Sırf bu kötü koku nedeni ile birçok kişi evde balık pişirmeye çekinmektedir. Eğer siz de evde sevdiklerinizle balık keyfi yapmak istiyor fakat kötü kokudan çekiniyorsanız evdeki balık kokusu nasıl gider sorusunun cevabı bu konuda işinize yarayabilir.

Evdeki Balık Kokusu Nasıl Gider?

Balık genelde ızgara ya da tavada pişirilir ve böyle bir durumda başta mutfak olmak üzere tüm eve balık kokusu yayılır. Fırında balık pişirildiğinde daha az koku oluşsa da bu da rahatsızlık verici olabilir. Evdeki balık kokusunu gidermek için balığı pişirirken ve sonrasında uygulayacağınız bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu pratik bilgilerden faydalanarak siz de evdeki balık kokusunu rahatlıkla bastırabilirsiniz.

Balık Pişirirken Koku Oluşması Nasıl Önlenir?

Balık pişirirken mutfakta koku oluşmasını istemiyorsanız bunun için aşağıdaki yöntemlerden istediğiniz uygulayabilirsiniz. Koku oluştuktan sonra bunu gidermeye çalışmaktansa baştan önlem almak işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Balığı ızgarada pişirecekseniz bunların arasına yerleştireceğiniz defne yaprakları balık kokusunu bastırmaya yardımcı olabilir.
 • Balığı tavada kızartacaksanız yağı içine birkaç dal maydanoz atarak balık kokusu oluşmasını önleyebilirsiniz.
 • Bir tencerede kaynatacağınız sirkeli suda balık kızartırken mutfakta koku oluşmasını önleyebilir.
 • Ocağın ufak gözünde toz şeker eritirseniz bu da balık kokusunu bastırabilir.
 • Mutfakta yakacağınız mum da balık kokusunu bastırmak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden birisidir.

Evdeki Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Balığı pişirdikten sonra evde oluşan balık kokusunu gidermek için camı açıp evi havalandırmanız yeterli olmayabilir. Bu kötü kokuyu bastırmak için aşağıdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

 • Balık kızarttıktan sonra bir tencerenin içine sirke ya da limon suyu, defne yaprağı, çubuk tarçın ve karanfil koyarak kaynatabilirsiniz. Bu şekilde evde oluşan balık kokusunu rahatlıkla bastırabilirsiniz.
 • Tavadaki kızgın yağın içine koyacağınız limon dilimleri de sorunu çözmenize yardımcı olabilir.
 • Limon kabuğunu ocakta kısık ateşte yakarak balık kokusundan kurtulmanız mümkün.
 • Balık kokusunu bastırmak için vanilyanın hoş kokusundan yararlanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, bir tenceredeki suya vanilya koyarak kaynatmak.
 • Teflon tavada kavuracağınız kuru çay da evde oluşan balık kokusunu gidermekte etkili olabilir.
 • Balığı pişirdikten sonra evde yakacağınız tütsü de oluşan kötü kokuyu bastırmaya yardımcı olabilir.

Mutfaktaki balık kokusunu gidermek için ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgileri paylaştık. Kızartmayı yapar yapmaz tavayı soğuk suya tutmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra tavaya biraz Türk kahvesi koyarak yakın ve daha sonra tavayı tekrar yıkayın. Bu şekilde tavaya sinen balık kokusundan da kurtulabilirsiniz. Son olarak elinize sinen balık kokusunu gidermek için de bir limonu ortadan ikiye kesin. Yarım limon ile ellerinizi ovun ve soğuk su ile yıkayın.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir