Lavaboda Oluşan Koku Nasıl Giderilir
Mutfak,  Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Lavaboda Oluşan Koku Nasıl Giderilir?

Lavaboda oluşan koku nasıl giderilir? sorusunun cevabı mutfakta oluşan kötü kokudan kurtulmak için oldukça önemlidir. Mutfaktaki lavaboda bulaşık yıkandığı, yemek ve içecek artıkları buraya boşaltıldığı için hem tıkanıklık hem de kötü bir koku oluşabilir. Böyle bir durumda mutfaktaki kötü koku oldukça rahatsız edicidir. Evde uygulayacağınız doğal yöntemler sayesinde hem borulardaki artıkları temizleyebilir hem de kötü kokuyu yok edebilirsiniz. Mutfak lavabosunda oluşan kötü kokuyu gidermek için aşağıda paylaştığımız yöntemlerden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Lavaboda Oluşan Koku Nasıl Giderilir?

Mutfak lavabosunun borusunda biriken yağ ve yemek artıkları nedeni ile kötü bir koku oluşabilir. Sadece su ile bu sorunu çözmek mümkün değildir. Kokunun kaynağı ortadan kaldırılmadığı sürece sorun devam edecektir. Bunun için lavabonun borusunda biriken yağ ve artıkların giderilmesi gerekmektedir. Evinizin mutfağında bulunan doğal ürünlerle yapacağınız karışımlar sayesinde bu sorunun üstesinden gelmeniz mümkün.

Karbonat, tuz ve sirke karışımı: İlk olarak tencerede su ısıtın. Bu sıcak suyun içine 1 su bardağı sirke, 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı da tuz ilave edin. Bunları güzelce karıştırdıktan sonra hazırladığınız karışımı lavaboya dökün. Bu karışım lavabo borularında biriken donmuş yağ ve artıkları temizleyerek bunların oluşturduğu kötü kokuyu ortadan kaldıracaktır.

Karbonat ve sirke karışımı: Lavabonun içine ilk önce 1 fincan karbonat dökün. Bunun ardından 2 fincan da sirke döktüğünüzde karışım köpürecektir. Bu şekilde karışımın etki etmesi için birkaç dakika bekledikten sonra üzerine sıcak su dökün. Döktüğünüz sıcak suyun etkisi ile karışım giderden borulara doğru akarak etkin bir temizlik sağlayacaktır.

Karbonat ve limon suyu karışımı: 1 su bardağı limon suyunu ısıtın ve daha sonra bunun içine 1 su bardağı da karbonat ilave edin. Bunları iyice köpürene kadar güzelce karıştırın ve ardından lavabonun içine dökün. Etki etmesi için 10 dakika bekleyin ve sonrasında lavaboyu ılık su ile temizleyin. Haftada 2 kere düzeni olarak bu işlemi uygulayarak lavaboda oluşacak kötü kokuyu önleyebilirsiniz.

Karbonat ve esansiyel yağlar: Esansiyel yağlar mutfak lavabosundaki kokuyu gidermek konusunda çok işinize yarayabilir. Bunun için tek yapmanız gereken yarım fincan karbonata birkaç damla kokusunu sevdiğiniz bir esansiyel yağ damlatmak. Hazırladığınız bu karışımı lavabonun içine dökün ve bu şekilde 1 saat beklettikten sonra sıcak su ile karışımın borulardan akmasını sağlayın.

Lavaboda oluşan kokuyu gidermek için yukarıda bahsettiğimiz yöntemin dışında kahve telvesinden de faydalanabilirsiniz. Kahveyi içtikten sonra fincanda kalan telveyi lavabodan boşaltın ve üzerine bolca sıcak su dökün. Bunu yaptığınızda kahve telvesi hem borulardaki yağların çözülmesini sağlayacak hem de kötü kokuyu giderecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir