Eski Çoraptan Tırtıl Yapımı

Eski Çoraptan Tırtıl Yapımı

Eski çoraptan tırtıl yapımı çok kolay bir kendin yap çalışması olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Çoğumuzun evinde kıyıda köşede kullanılmayan çoraplar bulunmaktadır. Bu çorapları değerlendirmek için yapılan farklı uygulamalar vardır. Eski çoraplardan çocuklar için çok güzel oyuncaklar yapılmaktadır. Bugün sizlerle paylaşacağımız eski çoraptan tırtıl yapımı da bu çalışmalara güzel bir örnektir. Çocuğunuzun ya da sizin eski çorabınız varsa bunu sevimli bir tırtıl yaparak değerlendirebilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Eski Çoraptan Tırtıl Yapımı

Eski çoraptan tırtıl yapmak denince aklınıza zor bir çalışma gelmesin. Genelde çoraptan oyuncak yapımında basit dikiş teknikleri uygulanmaktadır. Düz dikiş dikmeyi bilenler bu tür çalışmaları rahatlıkla yapabilirler. Bugün bahsedeceğimiz uygulamayı ise dikiş dikmeyi bilmeyenler de rahatlıkla yapabilirler. Çocuğunuz hassas bir cildi varsa ona yapacağınız oyuncaklar için havlu kumaştan olan çorapları tercih etmenizde fayda var.

Gerekli Malzemeler

  • Kullanılmayan bir çorap
  • İnce bir ip  ya da lastik
  • Makas
  • Siyah iplik ve iğne
  • Elyaf

Uygulamanın yapımında esnek çorapları kullanırsanız ortaya daha şık tasarımlar çıkacaktır. Düz ya da desenli her türlü çorap ile tırtıl yapabilirsiniz.

Eski Çoraptan Nasıl Tırtıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise tırtıl yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • İlk olarak çorabın içini elyaf ile doldurmakla işe başlayın. Oyuncağın sert olmaması için içine çok fazla elyaf doldurmamanız gerekiyor. Elyaf doldurduktan sonra çorabın içine elinizi sokarak bunları güzelce yaydırın.
  • Sonraki aşamada ince bir ip ya da lastikten makas yardımı ile parçalar kesin. Kestiğiniz bu parçaları elyaf ile doldurduğunuz çoraba belirli aralıklarla bağlayın. Bunu yaparken sıkı bir şekilde bağlayarak arada yuvarlak parçalar oluşmasını sağlamalısınız.
  • İğne ve iplik ile dikerek tırtıla ağız ve göz yapabilirsiniz. Evde boncuk ya da düğme varsa gözleri bunlarla da yapabilirsiniz. Çocuğunuz küçük ise göz yapımında onun koparıp yutabileceği aksesuarlar kullanmayın.
  • Tüm bu aşamalardan sonra çoraptan tırtıl yapımı tamamdır. İsterseniz kuyruk kısmına küçük bir ponponda dikebilirsiniz.

Size bahsettiğimiz bu kolay uygulama sayesinde çocuğunuz için sevimli bir tırtıl yapabilirsiniz. Farklı boylarda çoraplarda yapacağınız tırtılları çocuğunuz oynayabileceği gibi bunları odasında dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz. Bu uygulama hakkında daha iyi fikir sahibi olmanız için aşağıda, çoraptan oyuncak yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz.

Eski Çoraptan Tırtıl Yapımı-1
Eski Çoraptan Tırtıl Yapımı-1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir