Vejetaryen Diyet Nedir?

Vejetaryen Diyet Nedir

Vejetaryen diyet nedir? diye merak ediyorsanız bu konudaki tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Vejetaryen; et, balık ve kümes hayvanları gibi gıdalar yerine sebze ve meyveyle beslenilmesini gerektiren bir beslenme programı uygulayan kişilere verilen isimdir. Aslında vejetaryenlik hayat boyu süren bir beslenme alışkanlığıdır. Ergenlikten itibaren başlayan vejetaryen beslenme tarzı zamanla bir yaşam felsefesi haline gelir. Vejetaryenliğin birçok çeşidi bulunduğu gibi, vejetaryenlerin de bu beslenme tarzını seçmelerinin çok farklı nedenleri olabilmektedir. Kimi insan dini nedenlerden ötürü vejetaryen beslenme ilkelerini benimserken, kimisi de sağlıklı beslenme ya da hayvanseverlik adına bu tip bir beslenme şeklini tercih etmektedir.

Vejetaryen Beslenme Sağlıklı Mıdır?

Vejetaryen beslenme için hem sağlıklıdır, hem de sağlıklı değildir demek mümkündür. Sebze meyve gibi faydalı gıdalarla beslenmek genel sağlığımız ve ideal kilomuz için faydalı olurken, bu tarz bir beslenme vücutta gözle görülür bir şekilde vitamin ve mineral kaybına neden olabilir. Bazı vejetaryenler sadece hayvan eti tüketmezler fakat süt, bal, yumurta gibi hayvansal gıdaları yerler. Vejetaryenlerin arasında vegan olarak adlandırılan grup ise bu konuda çok katı kurallara sahiptir. Bu kişiler hiçbir hayvan ve hayvansal gıdayı tüketmezler. İşte vejetaryenlikle veganlık arasındaki fark nedir sorusunun cevabı da aradaki bu farktır. Yani bir vejetaryen yoğurt, bal, yumurta yer ama vegan olan birisi bu gıdaları kesinlikle yemez.

Bu konuda yapılan çeşitli araştırmalar vejetaryen beslenmenin birçok sağlık problemini önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur fakat bunun için vücuttaki vitamin ve mineral kaybına karşı gerekli tedbirler alınması şartıyla bu tez geçerlidir. Vejetaryen beslenme tarzını seçen kişiler uzman bir diyetisyene başvurup bunun için gerekli olan beslenme programı konusunda bilgi almalıdır. Vejetaryenlerin et, balık ve kümes hayvanları yiyerek alabilecekleri vitaminler başka gıdalar yoluyla takviye edilmelidir. Aksi halde vejetaryen beslenme fayda yerine zarar verecektir.

Vejetaryen Diyet Nedir?

Vejetaryen beslenme kurallarını uygulayan kişiler için özel olarak hazırlanan beslenme programları vejetaryen diyeti olarak adlandırılır. Bu beslenme programında çoğunlukla su, meyve, sebze, tahıllar ve baklagiller bulunur. Vejetaryen diyetinde et bulunmasa da süt, yoğurt ve yumurta gibi hayvansal gıdalar bulunabilir. Fakat vegan diyeti hiçbir şekilde hayvansal gıdaları da içermez. Vejetaryenlik kavramı çoğu insan tarafından yanlış anlaşıldığı için pek çok kişi sadece özenti nedeniyle bu tarz bir beslenme programı uygulamaya çalışmakta ve sağlığını ciddi şekilde riske atmaktadır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir