Evde Üzüm Nasıl Kurutulur
Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Evde Üzüm Nasıl Kurutulur?

Evde üzüm nasıl kurutulur? sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Yaz aylarının sevilen meyvelerinden birisi olan üzümün kara, mor, sarı, yeşil gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu meyvenin yaşı kadar kurusu da sevilmektedir. Sağlığa çok faydalı olan kuru üzümü sade olarak tüketebileceğiniz gibi yapacağınız kek ve kurabiyelere lezzet katmak için de kullanabilirsiniz. Eğer siz de kuru üzüm seviyorsanız bunu dışarıdan almak yerine yazın kendinizde kurutabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken yazın ihtiyacınız kadar kurutmalık yaş üzüm almak ve aşağıda bahsedeceğimiz yöntemi uygulamak.

Evde Üzüm Nasıl Kurutulur?

Evde yaş üzüm kurutmak için havanın sıcak olduğu ağustos ayını tercih etmelisiniz. Sıcak havada üzümleri kısa sürede kurutabilirsiniz. Damak tadınıza uygun her çeşit üzümü yazdan kurutarak, kışın sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. Üzümü açık havada kurutmak oldukça güvenilir bir yöntemdir. Bunun için çürük olmayan üzümleri tercih etmeniz ve önceden üzümleri kurutma tozu ile hazırlana bir karışıma batırmanız gerekmektedir. Ön hazırlığın ardından kış için kuru üzüm hazırlığına başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 10 kilo kadar yaş üzüm
  • 1 çay bardağı üzüm kurutma tozu ( soda )
  • 15 litre içme suyu
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • Üzümleri sermek için temiz bir bez

Evde Üzüm Kurutma

İlk olarak aldığınız üzümleri kontrol edin. Arada çürükler varsa bunları mutlaka alın. Temizlediğiniz üzümleri kir ve tozdan arındırmak için sudan geçirin.

Şimdi sıra geldi üzümlerin batırılacağı karışımı hazırlamaya. Derin ve geniş ağızlı bir kovanın içine suyu doldurun. Bunun içine üzüm kurutma tozunu koyduktan sonra iyice eriyene kadar karıştırın. Son olarak zeytinyağını da ilave ettiğinizde karışım hazır.

Elinize eldiven giydikten sonra üzüm salkımlarını saplarından tutarak hazırladığınız karışımın içine daldırın. Bunu yaparken üzüm salkımlarının tamamen karışıma bulanmasına dikkat etmelisiniz. Her üzüm salkımını 30 saniye kadar karışımda bekletin.

Karışıma batırdığınız üzüm salkımlarını güneş gören bir yere serdiğiniz temiz bir bezin üzerine yayın. Bunu yaparken üzümlerin üst üste gelmemesi için aralarında biraz boşluk bırakmanız gerekiyor. Üzümleri bu şekilde serdikten sonra her gün ters yüz ederek kuruyana kadar bu şekilde bekletin.

Evde üzüm kurutmak ortalama 3 gün ile 8 gün arası bir zaman alabilir. Bu süre hava sıcaklığına göre değişebilir. Üzümleri kuruturken her gün kontrol etmeli ve arada çürüyenler varsa bunları atmalısınız. Aksi halde çürük olanlar diğer sağlam üzümleri de çürütebilir. Kuruyan üzümlerin çöpünü temizledikten sonra bunları nem ve güneş ışığından uzak bir yerde kışa kadar muhafaza edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir