Konserve Nasıl Açılır?

Konserve Nasıl Açılır

Konserve nasıl açılır? sorusunun cevabı elbette ki konserve açacağı kullanmak olacaktır. Bizim bugünkü konumuz evde konserve açacağı olmadığı zamanlarda konservenin nasıl açılacağı. Konserve, sağlıklı ve lezzetli olduğu için her evin mutfağında bu gıdalarda bulunur. Yemek yapmak için fazla vakit olmadığı zamanlarda bir konserve açarak kolay bir şekilde yemek yapmak mümkündür. Konserve açacağı kullanmadan cam kavanoz ya da teneke kutuların kapağını açmak için uygulayabileceğiniz pratik yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Konserve Nasıl Açılır?

Konserve nasıl açılır? sorusunun cevabı bu konservenin nasıl bir kap içinde olduğuna göre değişebilir. Konserve gıdalar cam kavanoz ya da teneke kutularda olabilir. Bu kapları aynı yöntemle açmak mümkün değildir. Cam kavanoz kapağı çevrilerek açılırken, teneke kutunun kapağı ise kaldırılarak açılabilir. Konserve açarken doğru yöntem kullanılmazsa bunun kapağı açılmayabilir ya da içindeki gıda dökülerek ziyan olabilir. Böyle bir aksilik yaşamamak için cam kavanoz kapağı ya da teneke kutu kapağı açma yöntemlerine göz atmakta fayda var.

Cam Konserve Kavanozu Nasıl Açılır?

Günümüzde çoğu konserve gıda cam kavanozda bulunmaktadır. Bu nedenle birçok kişi zaman zaman, cam kavanoz kapağı nasıl açılır? sorusunun cevabına ihtiyaç duymaktadır. Cam kavanozların kapağını açmak için bunları çevirmek yeterlidir. Bazen bu kapaklar sıkıştığı için açmak zorlaşabilir. Böyle bir durumda elinize bir bulaşık eldiveni geçirerek kavanoz kapağını açmayı deneyebilirsiniz. Bulaşık eldiveni sayesinde kapak elinizden kaymayacağı için kavanoz kapağını rahatlıkla açabilirsiniz. Havlu ya da temiz bir bez de bu konuda aynı işlevi görecektir.

Kavanozun kapağı sıkışmışsa bunu açmak için tahta bir yemek kaşığı ile kapağın kenarlarına vurarak ya da kavanozu ters çevirip kapağı mutfak tezgahına vurarak sıkışan kapağı açmanız mümkün. Sıkışan kavanoz kapağını kolay açmak için bir kabın içine sıcak su koyup, kavanozu ters çevirerek kapağı 30 saniye kadar sıcak suda bekletebilirsiniz. Bu yöntemi uyguladığınızda metal kapak sıcak suyun etkisi ile genleşecek ve açılması kolaylaşacaktır. Kavanozun kapağının iç tarafına bir çatal ya da bıçak sokarak bunu hafifçe kaldırarak da kapağı açabilirsiniz.

Teneke Konserve Nasıl Açılır?

Teneke konserve nasıl açılır? diye merak ediyorsanız bu sorunun da cevabını hemen paylaşalım. Bunun için ekmek bıçağı ve bir çekiç kullanabilirsiniz. Ekmek bıçağının ucunu teneke konserve kapağının tam kenarına yerleştirin ve çekiç ile vurarak bıçağın içeri girmesini sağlayın. Bu şekilde teneke kapakta açılan delikten bıçağı hafifçe yana doğru ittirerek bu deliği biraz daha genişletin ve sonrasında bıçağı yukarı doğru ittirerek kapağı açabilirsiniz. Bunu yapamazsanız teneke kapağı boydan boya bıçak ile yavaş yavaş keserek de açmanız mümkün. Bu yöntemi uygularken etrafın batmaması için tedbir olarak teneke kutuyu küçük bir tepsinin içine koymanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir