Mantı Kaç Dakikada Pişer?

Mantı Kaç Dakikada Pişer

Mantı kaç dakikada pişer? diye merak edenler için sorunun cevabını bu yazımızda paylaşıyoruz. Sevilen bir yemek olan mantıyı pişirmek oldukça kolaydır. İşin zor olan kısmı mantıyı yapmaktır. Mantı hamurunu herkes açamayacağı için ev mantısını yapmak pek kolay değildir. Ev mantısı yapmayı bilmeseniz de marketlerden alacağınız hazır mantıyı evde pişirerek, sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. Mantı pişirmek de makarna yapmak gibi çok kolaydır. Yazımızda vereceğimiz pratik bilgileri uygulayarak siz de mantıyı tam kıvamında ve dağılmadan pişirebilirsiniz.

Mantı Kaç Dakikada Pişer?

Mantı pişirme süresi mantının çeşidine göre farklılık göstermektedir. Ev mantısı taze olarak hazırlandığı zaman kısa sürede pişer. Hazır mantının pişmesi ise ev mantısına göre biraz daha uzun sürebilir. Mantı pişirme süresi kadar bunu nasıl pişireceğiniz de önemlidir. Mantı suda haşlanarak pişirilmekte ve sonradan üzerine salça ile yapılan sos ve yoğurt dökülmektedir. Mantı haşlamak için geniş bir tencere ve bolca suya ihtiyaç vardır. İlk olarak tencereye suyu doldurun içine biraz tuz ekin ve bunu kaynatın. Tenceredeki su kaynadıktan sonra mantıları da tencereye alın. Mantının pişerken dağılmaması için bunu kısık ateşte pişirmemelisiniz. Ayrıca mantıyı yavaş hareketlerle karıştırmalısınız. Aksi halde ezilerek dağılma ihtimali vardır.

Evde Yapılan Mantı Kaç Dakikada Pişer?

Ev yapımı mantı ince hamur ile yapıldığı için kaynar suya atıldıktan 10 dakika sonra pişer. Eğer mantı yapıldıktan hemen sonra pişirilecekse, taze olduğu için mantı pişirme süresi 8 dakikaya kadar inebilir. Ev mantısı kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını paylaştık, sıra hazır mantının pişme süresine geldi.

Hazır Mantı Kaç Dakikada Pişer?

Evde ilk kez hazır mantı yapacak olanlar, hazır mantı kaç dakikada pişer? diye merak edebilirler. Hazır mantı kuru ya da dondurulmuş durumdadır. Bu mantı yeni hazırlanmadığı için istenen kıvama gelmesi biraz daha uzun sürebilir. Hazır mantının pişmesi için yaklaşık 15 dakika yeterlidir. Pişirdiğiniz ister ev mantısı olsun ister hazır mantı olsun ocağın altını kapatmadan önce pişip pişmediğiniz kontrol etmekte fayda vardır. Pişirdiğiniz mantının suyunu süzdükten sonra bunun üzerine salça sosu ve yoğurt dökerek hemen tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir