Patatesin Filizlenmesi Nasıl Önlenir?

Patatesin Filizlenmesi Nasıl Önlenir

Patatesin filizlenmesi nasıl önlenir? bu sorunun cevabını öğrenerek bu sebzeyi evde güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Patatesin haşlaması, kızartması, kavurması ve sulu yemeği sıkça yapıldığı için mutfaklarımızdan eksik olmaz. Çoğumuz patatesi fazla olarak alıp, lazım olduğu zaman kullanmak için elimizin altında bulundurmak isteriz. Bazen evde sakladığımız patateslerin filizlenmesi sorunu ile karşılaşabiliriz. Filizlenen patatesler aynı zamanda pörsüyeceği için hem lezzeti hem de görünümü kötü olacaktır. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için patatesin filizlenmesini önleyecek tedbirleri almak gerekir. Bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgileri uygulayarak patatesi filizlenmeden güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Patatesin Filizlenmesi Nasıl Önlenir?

Patatesin filizlenmemesi için bunu nemden uzak kuru bir ortamsa saklamak gerekiyor. Nem patatesin filizlenmesini hızlandıracağı için bu sebzeyi nemden mümkün olduğunca uzak tutmalısınız. Aldığınız patatesi poşetin içinde ise bunu dışarı çıkarmanız gerekmektedir. Aksi halde poşet içinde bekleyen patatesler nemleneceği için bu durum filizlenme sürecini hızlandırabilir. Patatesi mutfak dolabında saklıyorsanız nemi önlemek için tedbir olarak dolaba tuz, karbonat, pirinç ya da gazete koyabilirsiniz.

Patatesin nemlenmesini bulunduğu ortamın sıcaklığı da etkiler. Sebzeyi sıcak ortamda saklarsanız sıcaklık nedeni ile meydana gelen nem patatesin filizlenmesine neden olabilir. Patatesin nemlenmesini önlemek için bunu buzdolabında muhafaza etmek de yanlış olacaktır. Buzdolabının içindeki nem oranı yüksek olacağı için bu çözüm pek işe yaramayabilir. En iyisi patatesleri balkonda serin ve gölge bir yerde saklamaktır.

Patatesin uzun süre taze ve filizlenmeden kalması için bunu hava alan kuru bir ortamda saklamak gerekmektedir. Bu konudaki en iyi çözüm ise patatesi bir sepette muhafaza etmektir. Patateslerin filizlenmemesi için tedbir olarak bunların yanına 1 tane yeşil elma da koyabilirsiniz. Yeşil elma nemlenmeyi önleyeceği için bu şekilde patatesler uzun süre filizlenmeden taze bir şekilde kalabilir. Bunu yaptığınızda arada bir elmayı ve patatesleri kontrol etmeyi unutmayın. Aksi halde nemlenen ve filizlenen elma ya da patates diğer sağlam olanları da çürütebilir.

Bu yazımızda, patatesin filizlenmemesi için ne yapılmalı sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Bu yöntemleri uygulayarak siz de patatesi uzun süre taze ve filizlenmeden muhafaza edebilirsiniz. Patates kızartması seviyorsanız, patates kızartmanın püf noktaları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir