Haroşa Nedir, Haroşa Örgü Nasıl Yapılır?

Haroşa Nedir Haroşa Örgü Nasıl Yapılır

Haroşa nedir, haroşa örgü nasıl yapılır? bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Haroşa şiş ile yapılan bir örgü tekniğidir. Bu teknik ile örülen örgüler çift kat gibi kalın durmakta ve bu şekilde yapılan parçalar daha uzun süre dayanmaktadır. Şiş ile örgü örmeye yeni başlayanların ters ve düz örgüyü öğrendikten sonra öğrenecekleri teknik haroşa olmaktadır. Başta paspas, atkı ve şal olmak üzere bir çok işi haroşa modeli olarak yapılmaktadır. Siz de bu kolay örgü tekniğini öğrenmek isterseniz yazımızın devamında konu hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Haroşa Nedir, Haroşa Örgü Nasıl Yapılır?

Haroşa örgü, şiş ile yapılan bir tekniktir. Şiş kullanılarak yapılan bu model örnek çıkarmakta zorlananlar için oldukça idealdir. Düz ve ters örgüden sonraki en kolay teknik olduğu için şiş ile örgü örmeye yeni başlayanlar da rahatlıkla yapabilirler. Haroşanın nasıl yapılacağına gelince; ilk olarak şiş ile istediğiniz sayıda ilmek yapmakla işe başlamalısınız. Başlangıç sırasından sonra lastik varsa bunu yapmalı eğer lastik yoksa doğrudan haroşa örmeye başlamalısınız. Haroşa yapmak için ilk ilmeği örmeden bir şişten diğerine geçirin. Sonrasındaki ilmekleri ise ters ya da düz olarak sıranın sonuna kadar örün.

İlk sıradan sonra tekrar ilk ilmeği örmeden diğer şişe geçirin ve ilk sırada düz ördüyseniz düz, ters ördüyseniz de ters olarak devam edin. Özet olarak haroşa yapmak için her sırada tüm ilmekleri düz ya da ters olarak örmelisiniz. Arada bu sırayı şaşırırsanız ortaya haroşa yerine kötü bir görünüm çıkacaktır. Haroşa yapmak için illa ters ya da düz örülecek diye bir kural yok. Hangisini daha rahat örüyorsanız o şekilde yapabilirsiniz. Önemli olan tüm sıraları baştan sonra düz ya da ters aynı şekilde örmek. Bunu yaptığınızda ortaya haroşa modeli çıkacaktır.

Haroşa Örgü ile Neler Yapılır?

Haroşa ile paspas ya da battaniye yapılabilir. Yelek, ceket, kazak, atkı ve şal modellerinde de haroşa tekniği kullanılabilir. Düz patik yapımı için de haroşa tekniği uygulanabilir. Bunların yanı sıra dekoratif süs ve çocuklar için oyuncak yapmak için de haroşa modeli uygundur. Amigurumi tekniğini bilmeyenler bunun yerine haroşa yaparak örgü oyuncak modellerini rahatlıkla yapabilirler.

Bu yazımızda şiş ile örgü örmeye yeni başlayanlar için, haroşa örgü nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaştık. Siz de bu güzel tekniği denemek isterseniz bunun için 2 tane şiş ve istediğiniz renkte bir ip temin etmelisiniz. Tüm örgülerde olduğu gibi haroşa yaparken de kullanacağınız ip ve şişin kalınlığının birbirine uyması gerektiğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir