Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır

Kelle paça çorbası nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra siz de evde sevdiklerinize bu şifalı çorbadan pişirebilirsiniz. İşkembe ve kelle paça çorbası hem sağlığa faydalı hem de oldukça lezzetlidir. Günümüzde birçok kişi bu çorbalardan içmek için lokantaya gitmekte ya da hazır toz çorba karışımlarından almaktadır. Hazır çorbalar gerçeğinin yerini tutamayacağı ve her zaman da lokantaya gitmek mümkün olmayacağı için isterseniz bu çorbaları evde kendiniz yapabilirsiniz. Bu yazımızda kelle paça çorbası yapımı hakkında bilgiler ve çorbanın tarifini bulabilirsiniz.

Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

Kelle paça çorbası dana, kuzu ya da koyun başı ve ayakları ile yapılan lezzetli bir çorba çeşididir. Kelle ve paçalar haşlandıktan sonra bunların etleri çıkarılarak kaynatılmakta ve sonunda ortaya lezzetli bir çorba çıkmaktadır. Kelle paça çorbası yapmak biraz zahmetli olsa da çorbanın lezzeti çekilen zahmete değmektedir. Bu çorbayı yaparken hijyen oldukça önemlidir. Bu nedenle kelle ve paçaları ocakta tütsüleyerek üzerlerinde tüy kalmaması için önlem almalısınız. Bir gece önceden bunları suda bekleterek iyice temizlenmelerini sağladıktan sonra ertesi gün çorbayı yapabilirsiniz. Kelle paça çorbası yapımı için tencere kullanırsanız bunların kaynaması çok uzun süreceği için düdüklü kullanmanızı öneriyoruz. Sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve lezzetli bir çorba tüketmek isterseniz aşağıda kelle paça çorbası tarifi ve yapılışını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane kelle ( dana ya da koyun )
  • 4 tane ayak ( dana ya da koyun )

Çorbanın terbiyesi için;

  • 2 yemek kaşığı un
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ

Sarımsaklı sirke sosu için;

  • 3 diş sarımsak
  • 4 yemek kaşığı sirke

Kelle Paça Çorbası Yapımı

Kelle paça çorbası yapmadan 1 gün önce kelleyi ve ayakları geceden suda bekleterek iyice temizlenmesini sağlamalısınız. Arada bir bu suyu değiştirerek gece boyunca beklettikten sonra ertesi gün suyunu süzebilirsiniz. Hijyen bakımından her ihtimale karşı kelle ve ayakları ocakta tütsülemeniz iyi olacaktır. Kelleyi ve ayakları güzelce temizledikten sonra sıra bunları kaynatmaya geldi. Tencerede kaynaması uzun süreceği için düdüklü kullanabilirsiniz. Temizlediğiniz kelle ve paçaları düdüklüye alın ve üzerini geçecek kadar su ilave edin. Kaynamaya başladıktan sonra 30 dakika daha haşladıktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz.

Haşlanan kelle ve paçaların biraz ılımasını bekledikten sonra bunun suyunu ayrı bir kaba alın. Kellenin ve paçaların yumuşayan etlerini didikleyerek ayrı bir kaba alın. Tüm bu aşamalardan sonra sıra geldi çorbanın terbiyesini hazırlamaya. İsterseniz terbiye kullanmadan da kelle paça çorbası yapabilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin damak tadınıza bağlı.

Çorbayı yapacağınız tencerenin içine sıvı yağı alın ve yağ ısındıktan sonra içine unu ilave edin. Unun kokusu çıkana kadar birkaç dakika karıştırarak kavurun ve sonrasında kelle paça suyunu azar azar tencereye aktarın. Bu arada sürekli karıştırmayı da unutmayın. Aksi halde un topaklanarak çorbanın tadını bozabilir. Un tamamen eridikten sonra didiklenmiş etleri de tencerenin içine alın ve çorba istediğiniz kıvama gelene kadar kaynatın. Son olarak tuzunu ekin ve ocağın altını kapatın.

Yapmış olduğunuz kelle paça çorbasını yanında ezilmiş sarımsak ve sirke ile birlikte servis yapabilirsiniz. Bu şekilde çorba çok daha lezzetli olacaktır. Afiyet olsun. Acılı lezzetlerden hoşlanıyorsanız bir tavada tereyağını eritip içine biraz pul biber atarak bunu çorbanın üzerine dökebilirsiniz. Kelle paça çorbası yaparken isterseniz dili de temizleyip haşlayarak çorbanın içine koyabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle kelle paça çorbası yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Verdiğimiz malzeme listesi ile hazırlayacağınız çorba kullanacağınız kaseye göre 8 ya da 10 kişilik olabilir. Lezzetli bir çorba olan ev yapımı tarhana çorbasının nasıl pişirildiğini merak ediyorsanız daha önceden paylaştığımız, tarhana çorbası nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir