Ocakta Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Ocakta Biber Salçası Nasıl Yapılır

Ocakta biber salçası nasıl yapılır? diye merak edenler için yazımızda bu sorunun cevabını paylaşıyoruz. Biber salçası harika lezzeti ve koyu rengi ile yemeklerimize farklı bir tat katmaktadır. Meze ve sos yapımında da kullanılan biber salçasını yaz ayında yaparak kışın afiyetle tüketebilirsiniz. Günümüzde birçok kişi bahçeli bir evde oturmadığı için salça yapma imkanı bulamamaktadır. Salça yapmak için uygulanan en eski yöntem güneşte kurutmak olsa da domates ya da biberi ocakta kaynatarak da salça yapmak mümkündür. Bu yazımızda evde salça yapmak isteyenler için ocakta biber salçası yapımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Ocakta Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Evde biber salçası yapımı için ocakta kaynatma yöntemini uygulamak isterseniz yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz. Yazın ağustos ayında alacağınız salçalık kırmızı biberleri evde kaynatarak damak tadınıza uygun ve organik biber salçası yapabilirsiniz.

Pazardan ihtiyacınız kadar salçalık kırmızı biber aldıktan sonra evde kolay bir şekilde biber salçası yapmanız mümkün. İlk olarak kırmızı biberleri toz ve ilaç kalıntılarından arındırmak için çeşmenin altında güzelce yıkayın. Sonrasında bunların sap kısmını bıçak ile kesin ve çekirdeklerini çıkarın.

Bu biberleri bir tencerenin içine alın ve üzerini geçecek kadar su ilave ederek kaynatmaya başlayın. Kırmızı biberler yumuşayana kadar haşladıktan sonra ocağın altını kapatın ve biberleri bir süzgece alın.

Biberler suyunu süzdükten sonra bunları mutfak robotundan geçirerek püre haline getirin. Biber püresini süzgeçten geçirerek içinde kalan çekirdek ve kabukları temizleyin.

Bu aşamadan sonra biber püresini tencereye alın ve dibinin tutmaması için arada bir karıştırarak suyunu çekene kadar kaynatın. Bu şekilde yaklaşık yarım saat içinde biber salçası hazır hale gelecektir.

Yapmış olduğunuz biber salçasına istediğiniz kadar tuz ekleyebilirsiniz. Biber salçası sıcakken bunu kavanoza boşaltın ve kapağını sıkıca kapattıktan sonra kavanozu ters çevirin. Bu şekilde 1 gece beklettikten sonra ertesi gün kavanozu düz çevirebilirsiniz. Ev yapımı biber salçasını serin ve rutubetsiz bir yerde kışın kullanıncaya kadar güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bu yazımızda evde biber salçası yapmanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Siz de bu bilgilerden faydalanarak evde kolay bir şekilde biber salçası yapabilirsiniz. Evde biber salçası yapımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz önceden paylaştığımız, biber salçası nasıl  yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir