Güneşte Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Güneşte Biber Salçası Nasıl Yapılır

Güneşte biber salçası nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda sorunun cevabını ve biber salçası yapmanın püf noktalarını bulabilirsiniz. Biber salçası da domates salçası gibi lezzetli bir salça olduğu için yemek, meze ve sos yapımında sıkça kullanılır. Dışarıda satılan organik biber salçası biraz pahalı olduğu için bunu evde kendisi yapan pek çok kişi vardır. İsterseniz siz de evde rahatlıkla kendi biber salçanızı yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken pazardan salçalık kırmızı biber almak ve yazımızda anlatacağımız adımları uygulamak.

Makale İçeriğinde Neler Var

Güneşte Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Evde biber salçası yapmak için uygulanan en eski yöntemlerden birisi güneşte kurutmaktır. Bunun için etli salçalık biber almalı bunu püre haline getirdikten sonra güneşte kurutmalısınız. Bunun için en uygun zaman dilimi ağustos sonu ya da eylül başıdır. Bu dönemde salçalık kırmızı biberler daha dolgun ve güzeldir. Aynı zamanda hava sıcaklığı da uyun olduğu için püre kısa zamanda kuruyarak salça hazır hale gelecektir.

Gerekli Malzemeler

  • 10 kilo etli salçalık kırmızı biber
  • 7 yemek kaşığı kaya tuzu

Eğer salçayı acı yapmak istiyorsanız yarım kilo da acı biber kullanabilirsiniz. Bunların dışında salçayı koymak için kapaklı cam kavanoz ve biraz da zeytinyağı gerekmektedir. 10 kilo kırmızı biberden yaklaşık 1,5 kilo salça çıkmaktadır. Bu hesaba göre ne kadar biber almanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Güneşte Biber Salçası Yapımı

İlk olarak biberleri çeşmenin altında güzelce yıkayarak ilaç kalıntıları ve tozlardan arındırın. Sonrasında bıçak ile saplarını kesin ve biberleri ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra biberleri büyük parçalar bölün ve mutfak robotunda çekerek püre haline gelmesini sağlayın. Yapmış olduğunuz bu biber püresini süzgeçten geçirin. Böylece içinde kalan çekirdekleri ve kabukları kolay bir şekilde temizlemeniz mümkün.

Kırmızı biberlere tuz ekleyin ve güzelce karıştırın. Bu aşamada bol tuz kullanılmasının sebebi salçanın yapılırken ve saklanırken bozulmaması içindir. Bu şekilde hazırladığınız salçalık biber püresini tepsilere koyun ve bunları güneş gören bir yerde kuruyana kadar bekletin. Hava sıcaklığına göre biber salçasının hazır hale gelmesi 3-5 gün sürebilir. Bu süre içerisinde günde bir iki sefer püreyi karıştırmayı unutmayın. Biber püresi açık havada bekleyeceğinden bunun içine toz ya da böcek kaçmaması için üzerine tülbent örterek tedbir almalısınız.

Yaptığınız biber salçasını kapaklı cam kavanoza koyun ve üzerine biraz zeytinyağı dökün. Bu şekilde biber salçasını rutubetten uzak serin bir yerde kışa kadar güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bu yazımızda güneşte biber salçası nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaştık. Evde biber salçası yapımı hakkındaki pratik bilgileri doğru şekilde uygularsanız evde organik salça yapabilirsiniz. Eğer biberi güneşte kurutma imkanınız yoksa biber salçası yapmak için farklı bir yöntem de uygulayabilirsiniz. Bu konuda bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, ocakta biber salçası nasıl yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir