Patlıcan Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Patlıcan Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Patlıcan derin dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra evde kışlık patlıcanı rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Yazın sevilen sebzelerinden birisi olan patlıcanın kızartması, kavurması, sulu yemeği ve közlemesi çok lezzetli olmaktadır. Kışın patlıcan oturtması ya da karnıyarık gibi lezzetli yemekler yapmak isterseniz bu sebzeyi yazdan derin dondurucuya kaldırarak kışın yapacağınız yemeklerde kullanabilirsiniz. Kış mevsiminde de patlıcan bulmak mümkündür fakat her sebze mevsiminde taze ve ucuz olduğu için kışın alacağınız patlıcanda aynı tadı bulamazsınız. İşte bu nedenle yaz ayında alacağınız taze patlıcanları kışın tüketmek için derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Bunu yaparken uygulamanız gereken pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Patlıcan Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Deri dondurucuda patlıcan saklamak isterseniz ilk olarak bu sebzeden ihtiyacınız kadar almalısınız. Sonrasında patlıcanların üzerindeki toz ve ilaç kalıntılarını gidermek için bunları güzelce yıkamalı, saplarını kestikten sonra isterseniz alacalı olarak soymalısınız. Buradan sonrasında yapmanız gereken patlıcanların acı suyunu bırakması için bunları tuzlu suyun içinde bekletmek. Patlıcanı derin dondurucuya kaldırmadan önce bunu kullanacağınız yemeğe göre bir ön hazırlık aşaması yapılmalıdır. Patlıcanı kızartma yemeklerinde kullanmak için saklamak isterseniz bunu kızartmalı, kavurma ya da patlıcan yemeği yapmak için ayıracaksanız da önden kavurmanız gerekiyor. Eğer patlıcanları karnıyarık ve imambayıldı gibi yemeklerde kullanmayı düşünüyorsanız o zaman bunları bütün olarak kızarttıktan sonra derin dondurucuya kaldırmalısınız. Patlıcan közlemesi seviyorsanız bunları közleyerek derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Patlıcan Derin Dondurucuda Kaç Ay Saklanabilir?

Derin dondurucuya patlıcan kaldırmak isteyenler bunu sağlıklı bir şekilde tüketmek için patlıcan derin dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edebilirler. Patlıcan derin dondurucuda 12 ay süresince bozulmadan saklanabilir. Bunun için hazırlık aşamasında ve patlıcanları derin dondurucuya kaldırırken dikkatli olmalısınız. Patlıcanları ne şekilde kullanacağınız göre kızartarak, kavurarak ya da közleyerek saklayabilirsiniz. Bunları buzdolabı poşetine ya da saklama kaplarına hava almayacakları şekilde koymalısınız. Patlıcan çözüldükten sonra kullanılması gerekir. Bunu tekrar dondurmak mümkün olmadığı için tek kullanımlık paketler halinde saklamalısınız. Patlıcanları koyduğunuz poşetlerin üzerine bunları hazırladığınız tarihi not alırsanız sonradan bunlara ekleme yaptığınızda karışıklık olmaz. Derin dondurucuda farklı tarihlerde hazırlanan dondurulmuş patlıcanlar varsa bunları kullanmaya en eski olandan başlamalısınız.

Kızartılmış Patlıcan Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

İlk olarak patlıcanı yıkayın ve tuzlu suda beklettikten sonra bunun kabuklarını alacalı olarak soyun. Daha sora bıçak ile kızartmalık olarak doğrayın. Bunları kızartın ve bir kağıt havlu üzerinde bekleterek fazla yağını alın. Daha sonra havası alınmış buzdolabı poşetlerine tek pişirimlik olarak doldurun. Bu şekilde derin dondurucuya kaldırdığınız patlıcanları kışın kızartma ya da patlıcan yemeği yaparken kullanabilirsiniz.

Közlenmiş Patlıcan Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Közlenmiş patlıcan ile yapılan salata ve mezeleri seviyorsanız yazdan derin dondurucuya patlıcan közlemesi de kaldırabilirsiniz. Bunun için öncelikle patlıcanları ocakta ya da fırında közlemeniz gerekiyor. Közlediğiniz patlıcanların kabuklarını soyduktan sonra bunları istediğiniz şekilde doğrayarak buzdolabı poşetlerine koyup, derin dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Siz de derin dondurucuda patlıcan saklamak isterseniz bu yazımızda verdiğimiz pratik bilgilerden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde derin dondurucuda sakladığınız patlıcan tazeliğini ve lezzetini koruyacağı için kışın gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Patlıcanı yazdan kurutarak saklamak isterseniz bu konuda bilgi sahibi olmak için daha önceden paylaştığımız, yemeklik patlıcan nasıl kurutulur yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir