Cam Boyama Nedir? Nasıl Yapılır?

Cam Boyama Nedir Nasıl Yapılır

Cam boyama nedir ve nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Cam boyama, adından da anlaşılacağı gibi cam objelerin üzerine boya ile desen yapma uygulamasıdır. Cam boyama aslında bir sanat olup, günümüzde birçok kişinin de ilgi alanına girmektedir. Düz bir su bardağı ya da düz bir tabağın sade görünümünden zamanla sıkılabiliriz. Böyle durumlarda yapılacak en iyi şey cam boyama yaparak bunu yeni bir görünüme kavuşturmaktır. Cam boyama dışarıdan bakılınca zor gibi görünebilir fakat doğru malzemeler kullanıldığında ortaya çıkan sonuç sizi memnun edecektir. Evde cam boyama yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve cam boyama yaparken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Cam Boyama Nedir? Nasıl Yapılır?

Evde daha önceden cam boyama yapmadıysanız boyama yapmaya başlamadan önce, boyama yaparken ve uygulama sonrasında yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Öncelikle boyama yapacağınız cam objenin üzerinde toz kalıntıları olmaması için bunu güzelce yıkamalı ve sonrasında kurulamalısınız. Eğer cam yüzeyde tozlar olursa bunlar boyama yapmanızı zorlaştırabilir. Cam boyama yaparken ve sonrasında dikkat etmeniz gereken detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Cam Boyama Yapmak için Gerekli Olan Malzemeler

Cam boyama yapmak için cam bir obje gerekmektedir. Cam bardak, tabak, vazo, kase gibi her türlü cam objeyi boyayabilirsiniz. Evde boş cam kavanozlar varsa bunlara da cam boyama yaparak güzel bir dekor ürününe dönüştürebilirsiniz. Cam obje dışında yapacağınız tasarıma uygun renkte cam boyası, ince bir fırça, desen şablonu, siyah renkte kontür kalemi gerekmektedir. Cam boyama yaparken sentetik kıllı fırça yerine doğal kıllı fırça seçmeniz gerekiyor. Çünkü sentetik kıllı fırçalar boya tutmayabilir. Cam boyama yapmak için gerekli olan malzemeleri hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Cam Boyama Nasıl Yapılır?

Cam boyama yapmaya başlamadan önce objeyi güzelce yıkayın ve sonrasında kurulayın. Cam boyama yaparken objenin dışı boyanacağı için desen şablonunu iç tarafa dikkatli bir şekilde yerleştirin. Daha sonra siyah kontür kalemi ile şablonun üzerindeki deseni cama çizin. Çizdiğiniz desenin kuruması için 5 saat kadar bekledikten sonra boyama yapmaya geçebilirsiniz.

İnce bir fırça yardımı ile desenlerin içini dikkatli bir şekilde boyayarak doldurun. Boyama yaparken hava kabarcıkları oluşursa bunları toplu iğne ile patlatın. Boyama bittikten sonra 1 gün boyunca boyanın kuruması için beklenir. Son olarak boyanın yıkandığı zaman çıkmaması için sabitleme işlemi yapılır. Bunun için fırını ısıtın ve ılık haldeki fırının içine boyadığınız cam objeyi koyun. Soğuyana kadar fırında beklettikten sonra çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda merak edenler için, cam boyama nasıl yapılır sorusunun cevabını paylaştık. Cam boyama yaptıktan sonra boyayı anlattığımız şekilde sabitlerseniz boyadığınız cam nesneyi yıkadığınızda boyası çıkmayacaktır. Boyanan cam objelerin elde yıkanması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir