Saç Nasıl Yıkanır

Saç nasıl yıkanır? sorusunun cevabı sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak açısından son derece önemlidir. Saç yıkamak demek, saça bolca şampuan sürüp bunu durulamak anlamına gelmiyor. Saç yıkamak, saçları yağ ve kirlerden arındırmanın sarı sıra saç köklerine masaj yapılarak birçok saç probleminin giderilmesinde de yardımcı olur. Bu yazımızda saçlar nasıl yıkanır başlığı altında, konu hakkında merak edilen bilgileri paylaşıyoruz. Sağlıkla ışıldayan, güzel saçlara sahip olmak isterseniz bu bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Saç Nasıl Yıkanır?

Saç yıkamak için öncelikle saç derinizin yapısın ve saçlarınıza uygun bir şampuan seçmeniz gerekiyor. Günümüzde yağlı, kuru, kepekli, ince telli, kalın telli, boyalı gibi her türlü saç için şampuan bulmak mümkündür. Doğru şampuan seçimi sayesinde başta saç yağlanması ve kepek olmak üzere birçok saç sorununu önlemeniz mümkün. Piyasadaki çoğu şampuan kimyasal içerdiği ve bu da saçlara zarar verdiği için şampuan seçimini bitkisel ürünlerden yana yapabilirsiniz. Doğru şampuan seçiminden sonra saçların ne sıklıkta yıkanacağı ve saç yıkarken yapılması gerekenlerden de bahsedelim.

Saçlar Ne Sıklıkta Yıkanır?

Çoğu kişi saçları sık yıkamanın faydalı olduğunu düşünür. Özellikle yağlı bir saç yapısı olanlar saçlarını her gün yıkamaktadır. Saçları her gün yıkamak sanılanın aksine daha çabuk yağlanmasına neden olur. Ayrıca saçların yıkanacağı suyun sıcaklığına da dikkat etmek gerekir. Sıcak su kullanmak saç derisinin daha fazla yağ salgılamasına neden olabilir. Soğuk su ile yıkandığında ise saçlar tamamen temizlenmeyebilir. Bu konuda en ideali saçları ılık su ile iki günde bir yıkamaktır.

Saçları Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Saç yıkarken saç derisinin yapısına uygun bir şampuan tercih edilmelidir.
  • Saçlar ılık su ile yıkanmalıdır.
  • Kullanılacak olan şampuan miktarı ceviz büyüklüğünde olmalıdır. Şampuanın fazla kullanılması kepeklenme sorununa neden olabilir.
  • Şampuan saça uygulandıktan sonra saç diplerine masaj yapılmalı. 5 dakika kadar saç dipleri ve saçlar şampuanlandıktan sonra bol su ile durulanmalıdır.
  • Saçları iyi durulamazsanız şampuan kalıntıları saç köklerini tıkayarak hava alması önleyecektir. Bunun sonucunda saçlarsa yağlanma ve kepeklenme gibi birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.
  • Saçlarınızı yıkarken saç diplerine yapacağınız masajda sadece parmak uçlarınızı kullanmalısınız. Bu sırada saç diplerinize tırnak geçirmemeye dikkat edin. Aksi halde saç diplerinizde çizik ve yaralar meydana gelebilir.

Saç yıkamak kadar bunları kurulama aşaması da önemlidir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra başınıza bir havlu sararak bir süre suyunun süzülmesi için bekleyin ve sonrasında saçlarınızı doğal bir şekilde kurumaya bırakın. Saç kurutma makinesi gibi yüksek ısı yayan ürünlerle saçları kurulamanız saçlarınızın yıpranmasına ve dökülmesine neden olabilir. Çok mecbur kalmadıkça saç kurutma makinesi kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bu yazımızda saç bakımı hakkında işinize yarayacak bilgiler paylaştık. Siz de saçlarınızın yapısına uygun bir şampuan kullanıp, verdiğimiz bilgileri uygulayarak daha hızlı uzayan, sağlıklı ve güzel saçlara sahip olabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir