Evde Portakal Suyu Nasıl Yapılır
Mutfak,  Nasıl Yapılır

Evde Portakal Suyu Nasıl Yapılır?

Evde portakal suyu nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de evde kendiniz ve sevdikleriniz için portakal suyu yapabilirsiniz. Sabah kahvaltısında, gün içinde ve yemeklerde portakal suyu tüketmeyi seviyorsanız bunu dışarıdan almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. Dışarıdan satın alınan portakal suyunun içinde bazı katkı maddeleri bulunduğu için pek sağlıklı değildir. Bu nedenle günümüzde birçok kişi ayran, limonata ve portakal suyu gibi içecekleri evde kendi yapmaktadır. Bu şekilde hem damak tadınıza uygun hem de sağlıklı içecekler tüketmeniz mümkün.

Evde Portakal Suyu Nasıl Yapılır?

Çocuklar meyve suyu içmeyi çok severler. Onlara dışarıdan meyve suyu almak yerine evde portakal suyu ve limonata gibi sağlıklı ve lezzetli içecekler yapabilirsiniz. Evde limonata yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, limonata nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz. Evde portakal suyu yapmak isterseniz öncelikle bu konuda bazı pratik bilgiler vermek istiyoruz. Portakal suyu yaparken portakalların içinin yanı sıra kabuklarını da kullanarak yapacağınız meyve suyunun renginin ve kokusunun daha hoş olmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle portakal kabuklarını da rendeleyerek kullanmak gerekiyor. Bunu yaparken iç kısımdaki beyaz tabakayı kullanmamalısınız. Aksi halde bu beyaz kısımlar nedeni ile portakal suyu acımsı bir tada sahip olabilir. Bunu yanı sıra portakalların içinde çekirdekler varsa bunları da çıkarmanız gerekiyor. Portakal suyunu hazırladıktan sonra en son içindeki portakal kabuklarını süzerek almayı unutmayın. Portakal suyunu yaparken soğuk su kullanırsanız bunu buzdolabında bekletmeden hemen servis yapabilirsiniz. Bu püf noktalarının ardından sizlerle organik portakal suyu tarifi paylaşmak istiyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 3 tane portakal
  • 1 tane limon
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 2,5 litre soğuk su

Bu malzeme listesini kullanarak 10-15 bardaklık portakal suyu yapmanız mümkün. Bu rakam kullanacağınız bardakların büyüklüğüne göre değişebilir. Portakal suyunu koyacağınız şeker miktarını kendi damak tadınıza göre azaltabilir ya da arttırabilirsiniz.

Evde Portakal Suyu Yapımı

İlk olarak limonu ve portakalları çeşmenin altında güzelce yıkayın. Daha sonra bunların kabuklarını rendeleyin. Kabukları rendelerken alttaki beyaz kısımları almamanız gerekiyor. Bu kısımlar yapacağınız portakal suyunun acı olmasına neden olabilir. Bu nedenle kabukları rendeledikten sonra alttan çıkan bu beyaz kısımları bıçak yardımı ile temizleyin.

Sonraki aşamada limon ve portakalları bıçak ile 4 parçaya bölün. Çekirdekleri varsa bunları çıkarın ve sonrasında bunları küçük parçalar halinde keserek mutfak robotuna alın. İçine toz şekeri ilave edin ve püre haline gelene kadar çekin.

Hazırladığınız püreyi bir kaba alın. Bunun üzerine rendelediğiniz kabukları, soğuk suyu ve limon tuzunu ekleyin Bunları güzelce karıştırdıktan sonra temiz bir tülbent yardımı ile süzün. Tüm bu aşamalardan sonra portakal suyu servise hazırdır afiyet olsun.

Bu yazımızda organik meyve suyu içmek isteyenler için evde portakal suyu yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Portakal suyu yapmak için kullanacağınız portakallar ezik ve çürük olmamalıdır. Aksi halde bu çürükler nedeni ile yapacağınız portakal suyunun tadı kötü olacaktır. Şık bir sunum yapmak için portakal suyunu meyveli buz parçaları, portakal ya da limon dilimleri ile birlikte servis yapabilirsiniz. Bu meyve suyu organik olduğu için çocuklarınıza da gönül rahatlığı ile içirebilirsiniz. Bu pratik tarif sayesinde yaz-kış her mevsim, istediğiniz her zaman sevdiklerinizle birlikte taze meyve suyu içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: