Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Biber derin dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabı bu sebzeyi organik olarak tüketmek isteyenler için önemlidir. Biber salata, kızartma, közleme, dolma, çeşitli yemek ve mezelerin yapımında sıkça kullanılır. Bu özelliği nedeni ile her mevsim bibere ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde kışın da biber bulmak mümkündür fakat mevsimi dışındaki sebzeler hem pahalı hem de yazın olduğu gibi taze değildir. Bu nedenle en iyisi yazdan ihtiyacınız kadar biber alarak bunları kışın tüketmek için saklamanızdır. Bu konuda uygulanan çeşitli yöntemler mevcuttur. Biberi kurutarak, közleyerek ya da çiğ olarak derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Bu yazımızda biberi derin dondurucuda güvenli bir şekilde muhafaza etmek için uygulayabileceğiniz pratik bilgiler paylaşıyoruz.

Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuda biber saklamak için ilk olarak ihtiyacınız kadar biber temin etmelisiniz. Bu biberler taze, diri ve çürüksüz olmalıdır. Biberleri derin dondurucuya sap ve çekirdeklerini temizledikten sonra kaldırmalısınız. Aksi halde içinde kalan çekirdekler biberlerin çürümesine neden olabilir. Biberleri kilitli buzdolabı poşetlerine tek kullanımlık olarak koymalısınız. Dondurulmuş gıdalar çözüldükten sonra hemen kullanılmalıdır. Bunları çözdürüp sonra tekrar dondurmak sağlık açısından riskli olduğundan biberleri poşetlere tek kullanımlık olarak koymalısınız. Biberleri doğru şekilde temizleyip poşetlerseniz bunları derin dondurucuda uzun süre güvenle muhafaza edebilirsiniz. Sivri biber, kırmızı biber ve dolmalık biber derin dondurucuda saklanabilir. Bunları derin dondurucuya nasıl koymanız gerektiğini aşağıda anlatıyoruz.

Sivri Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuda biber saklamak için ilk olarak taze ve diri olan sivri biberlerden ihtiyacınız kadar almalısınız. Biberleri güzelce yıkadıktan sonra bunların saplarını bıçak ile kesin. Biberleri ortadan ikiye keserek çekirdeklerini temizleyin. Hazırladığınız biberleri buzdolabı poşetine tek kullanımlık porsiyonlar halinde koyun. Bu şekilde sivri biberi derin dondurucuda 10 ay taze bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Derin dondurucuda kızartmalık biber saklamak isterseniz o zaman bunları yıkayın. Bütün olarak ya da istediğiniz şekilde doğrayıp, kızarttıktan sonra buzdolabı poşetine koyun ve derin ondurucuya kaldırın. Kızartılmış haldeki biberleri kullanacağınız zaman derin dondurucudan çıkarın ve buzdolabında çözüldükten sonra domates sosunun içinde biraz ısıtarak tüketebilirsiniz. Eğer kızartmalık biberi kurutarak saklamak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kızartmalık biber nasıl kurutulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Kırmızı Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kırmızı biber sevenler ağustos ve eylül aylarında kış için derin dondurucuya kırmızı biber kaldırabilirler. Kırmızı biberleri yıkadıktan sonra bıçak ile bunların sap ve çekirdeklerini çıkarın. Sonrasında yemeklik olarak istediğiniz büyüklükte doğrayın ve tek kullanımlık porsiyonlar halinde buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuya kaldırın. Bunları kullanacağınız zaman hiç çözülmesini beklemeden doğrudan yemeğin içine katabilirsiniz.

Eğer közlenmiş kırmızı biber seviyorsanız onu da yazdan hazırlayarak deri dondurucuda saklamanız mümkün. Pazardan ihtiyacınız kadar kırmızı biber alın ve bunları yıkadıktan sonra bıçak ile üzerlerine birkaç tane delik açın. Sonrasında bunları fırın tepsisine birbirine yapışmayacak şekilde sıralayın ve önceden ısıtılmış fırında közleyin. Közlenmiş kırmızı biberleri fırından çıkardıktan sonra bunların soğumasını bekleyin. Biberler soğuduktan sonra bunların kabuğunu soyun, sap ve çekirdeklerini çıkarın. Közlenmiş kırmızı biberleri tek kullanımlık ölçülere ayırıp bunları buzdolabı poşetine koyarak derin dondurucuya kaldırın. Közlenmiş kırmızı biberleri bu şekilde 10 ay boyunca derin dondurucuda güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Bunları kullanacağınız zaman buzdolabında çözdürüp kullanabilirsiniz.

Dolmalık Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Biber dolması Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden birisidir. Kışın da sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile biber dolması yemek isterseniz yazdan dolmalık biber alıp bunları derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Bunun için pazardan ihtiyacınız kadar dolmalık biber alın bunları yıkadıktan sonra bıçak ile üst kısımlarını kapak olarak açın. Sonrasında içinin çekirdeklerini de güzelce temizleyin. Dolmalık biberleri tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyun ve derin dondurucuya kaldırın. Bu şekilde dolmalık biberleri 1 yıl boyunca derin dondurucuda güvenli bir şekilde saklamanız mümkün. Bunları kullanacağınız zaman çözmeden derin dondurucudan çıkarır çıkarmaz içlerini doldurmalısınız. Dolmalık biberi kurutulmuş olarak kış için saklamak isterseniz daha önceden paylaştığımız, dolmalık biber nasıl kurutulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda derin dondurucuda kışlık biber saklamak isteyenlerin işine yarayacak pratik bilgiler paylaştık. Siz de bahsettiğimiz yöntemleri uygulayarak kış için sivri biber, kırmızı biber ve dolmalık biberi derin dondurucuda güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir