Dolmalık Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Dolmalık Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Dolmalık biber derin dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabı kışlık gıda hazırlığı yaparken çok işinize yarayabilir. Biber dolması en sevilen yemek çeşitlerinden birisidir. Yazın taze dolmalık biberler kullanılarak yapılan zeytinyağlı dolmanın lezzetini herkes bilir. Kışın da lezzetli biber dolması yapmak isteyenler yaz aylarında evde dolmalık biber kurutup, kışın bunlarla dolma yapmaktadır. Kuru dolmalık biber ile yapılan dolmanın da harika bir lezzeti vardır. Eğer dolmayı kurutulmuş biber yerine taze biber ile yapmak isterseniz bu yazımızda vereceğimiz pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Dolmalık Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuda dolmalık biber saklamak isterseniz bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Bunların içinde bulunan çekirdekleri temizlemezseniz biberler çürüyebilir. Böyle bir aksilik yaşamamak için dolmalık biberleri derin dondurucuya kaldırmadan önce çekirdeklerini çıkarmalısınız. Biberi derin dondurucuya koymadan önce bunun kapağını açmalı ve içi doldurulacak bir hale getirmelisiniz. Bu püf noktaları derin dondurucuda dolmalık biber saklamak için çok işinize yarayacaktır. Eğer biberi taze olarak değil de kurutarak saklamak isterseniz daha önceden paylaştığımız, dolmalık biber nasıl kurutulur yazımıza da göz atabilirsiniz.

Derin Dondurucuda Dolmalık Biber Saklamak

Derin dondurucuda dolmalık biber saklamak için yeşil, sarı ve kırmızı istediğiniz dolmalık biberlerden kullanabilirsiniz. Bu biberlerin taze ve diri olması yeterlidir. Derin dondurucuya kaldıracağınız biberler çürük olmamalı. Aksi halde diğer biberler de çürüyecek ve emeğiniz boşa gidecektir. Pazardan ya da manavdan dolmalık biber alırken bunların taze, diri ve sağlam olmasına dikkat edin. Biberleri aldıktan sonra bunları dolma yapacak gibi bir ön hazırlık yapmak gerekiyor.

Dolmalık biberlerin sap kısmını bıçak ile kapak şeklinde kesin. Daha sonra bunların içindeki çekirdekleri dikkatli bir şekilde çıkarın. Bunu yaparken biberleri delmemeye dikkat etmelisiniz. Çekirdeklerini çıkardığınız dolmalık biberleri çeşmenin altında yıkayın. Bunları ters çevirerek kuruttuktan sonra buzdolabı poşetlerine tek porsiyonluk olarak koyun. Bu şekilde dolmalık biberi derin dondurucuda 10 ay güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazımızda derin dondurucuda dolmalık biber saklamak için ihtiyaç duyabileceğiniz pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Siz de yaz aylarında dolmalık biberin ucuz ve taze olduğu zaman kışlık ihtiyacınız kadar alarak bunları anlattığımız şekilde hazırlayarak derin dondurucuya koyabilirsiniz. Derin dondurucudaki dolmalık biberleri kullanacağınız zaman bunların çözülmesini beklemeden hemen içlerini doldurarak pişirmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir