Kızarmış Patates Nasıl Isıtılır?

Kızarmış Patates Nasıl Isıtılır

Kızarmış patates nasıl ısıtılır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra kalan patates kızartmasını atmak yerine bir sonraki öğünde yeni yapılmış gibi taze ve sıcacık olarak tüketebilirsiniz. Patates kızartması hem büyüklerin hem de çocukların çok sevdiği bir yemektir. Yapması kolay olduğu için her evin mutfağında kızartma pişer. Bazen patates kızartmasının hepsi bitmez ve kalanı bayatladığı için atmak durumunda kalırız. Yaptığınız patates kızartmasından kaldıysa bunu doğru bir şekilde ısıtarak sağlıklı ve lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz. Bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgiler sayesinde artık kalan kızartmayı çöpe atarak israf etmekten kurtulabilirsiniz.

Kızarmış Patates Nasıl Isıtılır?

Patates kızartması sıcak ve çıtır olduğu zaman yemeye doyum olmaz. Bazen bu konuda ölçüyü kaçırdığımız da olur. Böyle bir durumda kızarmış patates soğuyacağı için bunun tekrar çıtır olması için ısıtılması gerekmektedir. Bu konuda doğru  yöntemi uygularsanız kızarmış patatesi yeni yapılmış gibi çıtır çıtır bir şekilde kızartmanız mümkün. Kızarmış patatesi ısıtmak için uygulayabileceğiniz iki yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki ocakta ısıtmak, diğeri de fırında ısıtmaktır. Bu yöntemleri nasıl uygulayacağınızı aşağıda anlatıyoruz.

Kızarmış Patates Ocakta Nasıl Isıtılır?

Kızarmış patatesi ısıtmak için uygulayabileceğiniz iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki patatesleri yağda ısıtmaktır. Bunun için seramik, teflon ya da çelik bir tavaya 1 yemek kaşığı kadar sıvı yağ koyun. Tavadaki yağ kızdıktan sonra içine kızarmış patatesleri de alın ve üzerine bir kapak kapatarak ısıtın. Patateslerin tavaya yapışmasını önlemek için arada bir karıştırmayı unutmayın. Bu şekilde patates 4 dakikada ısınacaktır. Eğer kızartmalık patatesleri kalın olarak dilimlediyseniz bu süre 5-6 dakikayı bulabilir. Ocağın altını kapattıktan sonra patatesi soğutmadan servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Bu pratik uygulama sayesinde patatesler sanki yeni kızarmış gibi çıtır çıtır olacaktır.

Kızarmış Patates Fırında Nasıl Isıtılır?

Kızarmış patatesi fırında ısıtmak isterseniz bunun için yapmanız gereken patatesleri fırın tepsisine alıp biraz ısıtmak. Bunu yaparken kızarmış patateslerin fırın tepsisine yapışmasını önlemek için tepsiye ilk önce pişime kağıdı serin. Sonrasında kızarmış patatesleri aralarında biraz boşluk bırakarak fırın tepsisine yayın. Fırının ayarını 220 dereceye getirin ve ısındıktan sonra tepsiyi fırına alın. Kızarmış patatesler bu şekilde 3 dakika içinde çıtır çıtır ısınarak yenilecek hale gelecektir.

Bu yazımızda soğuyan patatesi ısıtmak için uygulayabileceğiniz pratik yöntemlerden bahsettik. Bunlardan istediğinizi uygulayarak artan kızarmış patatesleri tekrar çıtır çıtır olacak şekilde ısıtabilirsiniz. Evde lezzetli ve çıtır çıtır bir patates kızartması yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, patates kızartmanın püf noktaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir