Karpuz Lekesi Nasıl Çıkar?

Karpuz Lekesi Nasıl Çıkar

Karpuz lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabı kıyafetleri güvenli bir şekilde temizlemek için oldukça önemlidir. Yaz aylarının sevilen meyvelerinden birisi olan karpuz çok sulu olduğu için yerken üzerimize karpuz suyu bulaşabilir ya da karpuz düşerek kıyafette leke oluşturabilir. Hele küçük çocuk varsa karpuz lekesi ile sık sık karşılaşma ihtimali vardır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda lekeye ne kadar çabuk müdahale ederseniz o kadar iyi sonuç alırsınız. Bu yazımızda karpuz lekesi çıkarmak için işinize yarayacak pratik bilgiler bulabilirsiniz.

Karpuz Lekesi Nasıl Çıkar?

Tüm lekelerde olduğu gibi karpuz lekesinin de yayılmaması ve derine işlememesi için lekeye sıcak su ile müdahale edilmemelidir. Bunun dışında karpuz lekesi olan kumaşın cinsine uygun leke çıkarıcı ürünler ve yöntemler uygulanmalıdır. Aksi halde lekeyi çıkarmak isterken kıyafete ya da kumaşa zarar verebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bu konuda dikkatli davranmalısınız.

Pamuklu kumaştan karpuz lekesi çıkarmak için tuz ve soğuk su ile bir karışım hazırlayın. Bunun için bir kabın içinde 1 bardak soğuk su ve 1 yemek kaşığı tuzu karıştırın. Tuz eridikten sonra bu karışımı lekenin üzerine uygulayın. Sonrasında sıcak deterjanlı su ile yıkayarak durulayın. Bu leke çıkarma yöntemi pamuklu, yünlü ve doğal kumaşlarda oldukça etkilidir. Beyaz pamuklu kumaşta oluşan karpuz lekesini çıkarmak için amonyak ve soğuk su kullanabilirsiniz. 1 litre soğuk su ve 1 tatlı kaşığı amonyak ile bir karışım hazırlayın ve lekeli kumaşı 1 saat boyunca bu karışımın içinde bekletin. Sonrasında her zamanki gibi normal yıkama aşamasına geçin.

Renkli kumaşlardaki karpuz lekesini çıkarmak için lekeli bölgeyi oksijenli su ile ıslatın. Uygulama sonrasında bol su ile duruladıktan sonra normal yıkama işlemini uygulayın. İpekli kumaşta karpuz lekesi oluştuğunda bunu çıkarmak için lekeli bölgeyi beyaz sirke ile silebilirsiniz. Uygulamayı yapmadan önce lekenin altına bir kumaş koyarak lekenin kumaşın alt tarafına geçmemesi için gerekli önlemi alın. Daha sonra bir pamuğu beyaz sirkeye batırın ve lekeli bölgeyi ovalamadan, tek yönde hareket ettirerek silin.

Karpuz lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Kıyafete bulaşan karpuz lekesinden kurtulmak için kumaş türüne göre verdiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. İnatçı lekelerden birisi olan kan lekesi ile başınız dertte ise daha önceden paylaştığımız, kıyafetteki kan lekesi nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir